Импресионизъм и романтика

27 март 2024 г.

Концертът „Импресионизъм и романтика“ събира цигуларките Мила Георгиева и Зорница Иларионова, а специален гост ще бъде испанският пианист Лео Де Мария, който за първи път ще свири в България. Към тях се присъединяват още виолистът Евгени Ноев и челистът Кристиян Чернев – всички обединени от камерното музициране. Различните комбинации от музикални инструменти, което е голямото богатство на камерния жанр, предоставят много нови възможности пред всеки от музикантите. Така например, Мила и Зорница ще свирят в трио с пианиста Лео Де Мария, а заедно с Евгени Ноев и Кристиян Чернев ще влязат в ролята на най-разпространения камерен състав – струнния квартет; пианистът от Испания ще се представи и като солист, а всички заедно накрая ще обединят усилията си в един мащабен квинтет.

  • Концертът е на 31 март 2024, в залата на Военния клуб от 19:30 ч. , в рамките на Европейския музикален фестивал 2024. Билети – тук!

За програмата:

Дмитрий ШостаковичПет пиеси за две цигулки и пиано, създадени върху теми от негова филмова, балетна и театрална музика: „Прелюдия“, „Гавот“, „Елегия“, „Валс“ и „Полка“. Те са аранжирани от Левон Атовмян (1901–1973), арменски композитор, оркестратор и педагог, близък приятел на Шостакович, преработил не едно от неговите произведения. Първото изпълнение в програмата ще е на Мила и Зорница, акомпанирани от Лео Де Мария.

Марис Равел е композирал един единствен струнен квартет, подобно на другия велик негов съвременник – Дебюси, в чието творчество също има само една такава творба. Разбираемо, двата квартета и до днес се възприемат по сходен начин, обвързани от епохата и изразните средства на френския импресионизъм. Струнният квартет във фа мажор на Равел е негова ранна композиция от 1903 г., която е посветена на учителя му Габриел Форе. За да изпълнят тази творба, четирима от участниците в „Импресионизъм и романтика“ се представят по нов начин – като типичната струнна четворка: Мила Георгиева, Зорница Иларионова, Евгени Ноев и Кристиян Чернев.

Хореографската поема „Валсът“ от 1920 г. е другото избрано произведение на Равел. Написано първоначално за голям оркестър, то е преработено по-късно за клавирно изпълнение, но съществува и като сценична версия от 1929 г., благодарение на постановката на Ида Рубинщайн, вдъхновителката на неговото гениално „Болеро“. 13-минутната пиеса за пиано, поставяща сериозни изисквания пред изпълнителя, ще интерпретира пианистът Лео Де Мария.

Йоханес Брамс има запазено място на финала – основната композиция в програмата е неговият Клавирен квинтет във фа минор, оп. 34, „венецът на камерната му музика“, както често е наричан. Творба, преминала през няколко трансформации: замислена най-напред като струнен квинтет (с две виолончели), после преработена в соната за две пиана, докато през 1865 г. най-накрая достига окончателния си вид, като шедьовър за пиано и четири струнни.


За музикантите:


Мила Георгиева е родена в семейство на музиканти. Тя е учила при Дороти Дилей и Чо Лианг Лин в „Джулиард Скул” в Ню Йорк, както и при Ифра Нийман в „Гилдхол Скул” в Лондон. Била е солистка на Гевандхаус оркестър в Лайпциг под диригентството на Курт Мазур и Херберт Бломщед, Бамбергски симфоничен оркестър с диригент Жорж Претр, Тонхале оркестър под диригентството на Ричард Хикокс, Цюрихския камерен оркестър, оркестрите на Белгийското радио, на Нидерландското радио и телевизия, Камерния оркестър „Ференц Лист” в Будапеща, Симфоничния оркестър RIAS и др. От сезон 2002/2003 Мила Георгиева е първи концертмайстор на Симфоничния оркестър на Радио Щутгарт. Свири на цигулка „Страдивариус” от 1703 г.

Нейната кариера в България през последните две десетилетия е тясно свързана с Оркестър „Кантус Фирмус“ (известен също като Оркестър на Класик ФМ радио). Тя свири за първи път като солистка на състава през 2004 година в емблематичния цикъл „Концертмайсторите“.  През следващите години изпълнява с този оркестър повечето от най-крупните концерти от цигулковия репертоар – Брамс, Бетовен, Чайковски, Сибелиус, Моцарт и др.  С голям интерес от публиката бяха посрещнати и проектите й от последните няколко сезона – „Танго и Кампанела“, „Кино и Класика“ и „Годишните времена от Вивалди и Пиацола“, реализирани отново с Оркестър „Кантус Фирмус“.



Зорница Иларионова завършва с отличие НМУ „Л. Пипков“ в София в класа по цигулка на Благородна Танева. Продължава образованието си в Кралската академия за музика „Кралица София“ в Мадрид, както и в класа по цигулка на проф. Марио Хосен в НБУ. Специализира и при именития професор Захар Брон. Още докато учи, започва активно да концертира у нас, в Испания, Швейцария, Австрия, Франция, Германия и Турция. През 2020 г. Зорница спечели приза на публиката „Музикант на годината 2019“, при това в две категории – „Активна творческа дейност“ и „Ансамбъл на годината“ – в дуо с пианистката Мартина Табакова. Носител е на призовите награди от  престижните конкурси „Леополд Белан“ в Париж, Международен конкурс за млади изпълнители в Москва, Международния конкурс за млади изпълнители „Охрид“, и Конкурса „Рудолф Баршай“ в Санкт Петербург.



Уникалната комбинация от технически умения, ярка артистичност и завладяваща страст на изпълнението утвърждават Лео Де Мария като един от най-добрите изпълнители от своето поколение. Роден в Мадрид през 1995 г., той започва своето музикално обучение на 11-годишна възраст. Учи във Факултета по музика и сценични изкуства на университета „Алфонсо X-ти, Ел Сабио“ в Мадрид под ръководството на маестро Леонел Моралес, а по-късно завършва магистърска степен с маестро Павел Гилилов в Университета „Моцартеум“ в Залцбург. В момента е професор по пиано във Факултета по музика и сценични изкуства на Университета Алфонсо X Ел Сабио в Мадрид (UAX) и Висшето училище „Forum Musikae“ (FMK).

Лео де Мария е носител на повече от 40 национални и международни награди от конкурси, сред които Ciudade de Ferrol (Испания), MozARTè (Германия), Grand Prix de Lyon (Франция), Националната награда Cultura Viva 2018, конкурсите „Йохан Непомук Хумел“ в Братислава (WFIMC), „Санта Чечилия“, Порто в Португалия (WFIMC), „Епинал“, Франция (WFIMC), „Руска музика“ в Италия, „Нови звезди“ в Германия, „Valsesia Musica“ в Милано и във фестивала-конкурс в Рио де Жанейро в Бразилия.

Концертната му дейност го отвежда в различни части на света, където изнася концерти: Германия, Полша, Португалия, Австрия, Италия, Турция, Словения, Китай, Мексико, САЩ и др.  В Испания той свири за Фондация „Йехуди Менухин“ в присъствието на Нейно Величество Кралица София, участва в цикъла „Descubre“ в Националната аудитория на Мадрид с Националния оркестър на Испания, изнася концерти в много испански градове. Гостувал е също в чужбина като солист на Словашкия национален филхармоничен оркестър в Братислава, Симфоничния оркестър на Порто (Португалия), в Италия със симфоничните оркестри на Сан Ремо и Гросето, Държавния симфоничен оркестър на Бурса (Турция), Симфоничния оркестър на Торун ( Полша), в Мексико с Младежки оркестър на Университета „Едуардо Мата“ (Мексико Сити), Бразилски симфоничен оркестър в Рио де Жанейро (Бразилия). В Испания той свири с Филхармонията на Малага (OFM), със Симфоничния оркестър на Галисия (OSG), Симфоничния оркестър на Кастилия и Леон (OSCyL), с Националния оркестър на Испания (OCNE) и др. През 2022 г. Лео Де Мария е поканен за участие в цикъла „Пилар Байона“ в Сарагоса. В неговото XXV издание са включени имена като Григорий Соколов, Алесио Бакс, Хоакин Ачукаро и други. През 2019 г. младият пианист изнася 12 концерта в основни музикални центрове на Китай.



Евгени Ноев Николов е роден в София през 1972 г. в семейство на музиканти. Започва да свири на цигулка в ранна детска възраст и завършва НМУ „Л. Пипков“ в класа на проф. Евелина Арабаджиева. Продължава образованието си в НМА „П. Владигеров“ при проф. Петър Христосков, където придобива бакалавърска и магистърска степен. Посещава майсторски класове при известният педагог Ифра Нийман. Между 2004 и 2008 година обикаля Европа с Камерен ансамбъл Кьолн, с който изнася десетки концерти и като солист. През годините е бил концертмайстор на оркестъра на НМТ „Ст. Македонски“, на оркестър Симфониета “София” и на множество фестивални оркестри, а от 2009 година е част от камерен ансамбъл „Софийски солисти“. От 2008 г. води клас по цигулка в НМУ „Любомир Пипков“ – София. Евгени записва и свири активно като солист и камерен изпълнител и от 2021 г. се изявява и като виолист на концертният подиум. От началото на 2024 г. Евгени Ноев е концертмайстор на Софийската опера.



Кристиян Чернев е роден в България. Музикалното му обучение преминава в Болонската консерватория във Франция и след това в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София. Бил е водач на виолончеловата група на Плевенската филхармония. През 2000 г. става втори водач на Филхармоничния оркестър „Ква-Зулу Натал“ (Южна Африка), а от 2007 г. е водач и във Филхармонията на Кейптаун. От 2009 г. работи като преподавател по виолончело в Южноафриканския колеж по музика към университета в Кейптаун. Между 2006 и 2015 г. преподава виолончело и в Международното германско училище в Кейптаун, Южна Африка. Носител е на Първа награда от Международния конкурс в Херан, Чехия и Първа награда от Националния конкурс „Св. Обретенов“ в Провадия. От 2020 г. е поканен да участва в ансамбъла за съвременна музика „MYX’D“ – камерен квинтет, който през 2021 г. успешно дебютира в Театрална работилница „Сфумато“ с концерт-спектакъла „В тишината“ – театър на звука от композитора Асен Аврамов, написан специално за ансамбъла.