На 24 май Музикалното училище в София празнува своята 120-годишнина
Най-старата музикално-образователна институция в България чества юбилея си тази вечер
24 май 2024 г.
Концертът по случай 120 г. от основаването на Националното музикално училище „Л. Пипков“ е най-голямото тържествено събитие, с което най-старата музикално-образователна институция у нас ще отпразнува юбилея си. Организиран точно в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, концертът ще отбележи и 120-годишнината от рождението на своя патрон – композитора Любомир Пипков (1904–1974). Вечерта е част от афиша на 55-ото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“, а юбилейните за училището събития започнаха още с концерта „Кино и класика“ от 22 март (Европейски музикален фестивал 2024), когато участва Младежка филхармония „София“ със своя диригент Славил Димитров.
Тази вечер от 19ч. в концертен комплекс „България“ Младежка филхармония „София“ и Младежка хорова капела, под диригентството на маестро Славил Димитров, ще изпълнят творби на А. Бородин, К. Сен-Санс, Фр. Шопен, Л. Пипков и П. Владигеров. Специални гости са любимите и световнопризнати звезди Людмил Ангелов и Веско Ешкенази, и двамата някогашни възпитаници на Софийското музикално училище.
Младежка филхармония „София“ е основана през 50-те години на XX век от именития български диригент Михаил Ангелов. През 2000 г. оркестърът на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ е удостоен от кмета на гр. София Стефан Софиянски, с името Младежка филхармония „София“ -заслужено признание за таланта и труда на младите музиканти. В момента главен диригент е Славил Димитров. Репертоарът на оркестъра включва шедьоври от европейската класическа музика, както и творби на известни български композитори. Оркестърът е носител на множество награди, между които „Кристална лира”, „Златно петолиние”, „Златна лира”, Почетна грамота на Министерството на културата, Награда на фондация „Аполония“ за млади таланти с изявени дарби в областта на музикалното изкуство.
Младежка хорова капела дълги години се ръководи от проф. Лилия Гюлева, а по-късно от Татяна Христова. Понастоящем диригент на хора е Славил Димитров. Съставът участва в ежегодните чествания на Столична община на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, както и в редица училищни концерти в Националното музикално училище. Изнасял е съвместни концерти с Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“, участвал е в проекта на Българския хоров съюз – „Детският хор на България“, в рамките на който през 2021 г.е част от концерт в зала 1 на НДК, заедно с повече от 400 хористи от страната.
Славил Димитров завършва НМА „Проф. Панчо Владигеров” със специалност „Хорово дирижиране” при проф. Крум Максимов, а през 1998 г. и специалност „Оперно и оркестрово дирижиране” при проф. д-р Иван Бакалов, проф. Иван Вульпе и проф. Васил Казанджиев. През годините работи с различни състави. През 2015 г. Славил Димитров става диригент на Националния филхармоничен хор. От 2018 г. е председател на Българския хоров съюз, а от 2019 г. – диригент на Младежка филхармония „София“ и Младежка хорова капела към НМУ „Л. Пипков“.
Людмил Ангелов е признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен. Той е чест гост на най-известните Шопенови фестивали, включително и фестивала „Шопен и неговата Европа“ във Варшава. През 2011 г. учредява Фондация „Пиано Екстраваганца“, която става организатор и продуцент на ежегоден международен музикален фестивал „Пиано Екстраваганца“, посветен на рядко изпълнявани произведения от клавирния репертоар. От юни 2011 г. е почетен професор на НБУ. Канен е за жури на международни конкурси, между които „Фредерик Шопен“ във Варшава през 2010, 2015 и 2020 г. На 17 септември 2022 г. е удостоен със званието Почетен гражданин на София.
Концертът се осъществява под патронажа на Министерство на културата в рамките на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“.