Музикалната поема „Рилският пустинник“ – на площад „Александър Невски“
Софийската опера представя творбата на отец Кирил Попов на открито
9 юли 2024 г.
На площада пред катедралния храм „Св. Александър Невски“ ще бъде показана творбата на отец Кирил Попов по текст на Тихомир Павлов „Рилският пустинник“. Представленията на музикалната поема са три: на 26, 27 и 28 юли 2024 г. с начален час 21:00, съобщават от Софийската опера и балет. Те напомнят, че вече сме ставали свидетели на подобни мащабни представления на открито, но това, което предстои има различен и по-духовен замисъл: „Две грандиозни оперни продукции на същото място вече са в историята на културния живот на столицата: през 2014 г. „Борис Годунов“ от Модест Мусоргски и през 2016 г. „Набуко“ от Джузепе Верди. За прослава и почит на името и делото на преподобния наш отец Йоан Рилски Чудотворец – покровител на българския народ, операта „Рилският пустинник“ ще оживи предкатедралния площад като зов към всички нас да почувстваме съкровена близост с духовната и пречистваща любов на Свети Йоан Рилски“.
Режисьор на постановката e Пламен Карталов, автор на оркестрацията – Георги Стрезов, а на диригентския пулт излизат: Старозагорският митрополит Киприан (26.07) и Жорж Димитров (27, 28.07), диригент на хора е Виолета Димитрова. Главните роли са поверени на актьора Ириней Константинов и оперните артисти Атанас Младенов, Ангел Христов, Николай Петров, Веселин Михайлов и младият Иван Радев. Заедно с Оркестъра и Хора на Софийската опера, участие има и детската вокално-театрална формация „Таласъмче” с ръководител Димитър Костанцалиев. Сценичното оформление е дело на Нела Стоянова, а костюмите са изработени от Марта Миронска. Принос към създаването на творбата имат също: Белоградчишкият епископ Поликарп и проф. Павел Павлов като консултанти, а преводът от църковнославянски е на проф. д-р Иван Желев. Пълната информация за творбата – на сайта на Софийска опера и балет.
Произведението беше представено за първи път през май 2023 г. на оперната сцена в София. По решение на Светия синод, тогава то премина под знака на 70-годишнината от възстановяването на Българската патриаршия, а предстоящото изпълнение се посвещава на друг значим повод в църковната ни история – 100 години от освещаването на Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“.
За първоизточника:
По материали от Софийската опера и Българската телеграфна агенция