Кристоф Русе и „Лиричните таланти” влизат в новия сезон

18 юли 2024 г.

Именитият френски клавесинист и диригент Кристоф Русе обяви заглавията от предстоящия сезон на неговия ансамбъл Les Talens lyriques („Лиричните таланти”). Музикант със силна страст към оперното изкуство и още повече към преоткриването на европейското музикално наследство, Русе продължава да попълва репертоара на своя състав с рядко изпълнявани творби. През идния сезон някои от тях ще бъдат представени в Ла Скала, Милано и в Байройт на Фестивала на бароковата опера. Сред тях са нова продукция на „L’Opera Seria“ от Флориан Леополд Гасман (1729–1774) и премиера на „Ifigenia in Aulide“ от Никола Порпора (1686-1768). Операта „Ифигения в Авлида“ на Порпора ще бъде поставена от световноизвестния контратенор Макс Емануел Ценчич на фестивала Bayreuth Baroque, чийто артистичен директор е самият той.

Бароковият ансамбъл Les Talens lyriques създаден от Кристоф Русе през 1991 г., ще предприеме и турне из Северна Америка с идеята да покаже красотата на френската барокова музика. „Ако изпълнението на френска музика в Европа никога не е достатъчно, то в Съединените щати то е още по-рядко“, обяснява мотивите си музикантът, чийто ансамбъл ще се представи не само в САЩ, но и в Канада. Турнето е озаглавено The Sound of Music in Versailles (Звукът на музиката във Версай) и прославя оперното наследство на френските майстори Жан Батист Люли (1632–1687), Мишел Пиньоле дьо Монтеклер (1667–1737), както и камерната музика на Франсоа Купрен (1668–1733). „Купрен, който е много скъп на сърцето ми и на когото съм изпълнявал почти всички произведения. Той е композиторът, който е с мен още от началото на моята кариера, включително и до днес“, казва Кристоф Русе.

В репертоара на ансамбъла, разбира се, остава и музиката на Хендел (1685-1759), чиито оперни произведения „Орландо“ и „Юлий Цезар в Египет“ са планирани за новата 2025 г. „Орландо“ е опера, с която все още не съм имал възможност да се захвана. Въпреки многото творби на Хендел в репертоара ни, това конкретно произведение изчакваше времето си“, признава диригентът.

Тази година в края на май Кристоф Русе стана носител на наградата „Хендел“, която му бе връчена за неговите неспиращи изследвания върху партитурите на безсмъртния композитор. При получаването й, той сподели причината да бъде така силно повлиян от тази музика: „Като дете използвах извинението да си лягам рано, за да мога да чета чак до ранните часове магическите легенди от древния свят. Но никога дори не съм си представял, че един ден ще мога да съживя на сцената тези истории за богове и богини, полубогове герои, жертвоприношения, оракули и магически трансформации…“


Юра Трошанова