Хуан Диего Флорес създава Florez Records
23 юли 2024 г.
Световноизвестният тенор Хуан Диего Флорес основа своя собствена звукозаписна марка. Под името Florez Records през тази есен се очаква да излезе и първия албум, а той ще бъде посветен на жанра сарсуела. В новите си записи перуанско-австрийският тенор всъщност се обръща както към началото на своята кариера, свързана именно с изпълненията му на сарсуела, така и към своя отдавнашен социален ангажимент, начерен Sinfonia por el Perú („Симфония за Перу“). Това е образователния проект, който той създаде още през 2011 г. и който продължава да подкрепя и до днес. Затова и дебютният му албум за неговия нов лейбъл ще бъде с участието на Симфоничния оркестър и Младежкия хор „Симфония за Перу“, които са част от проекта. Записите ще бъдат под палката на Гилермо Гарсия Калво, с дълга диригентска практика в жанра, включително и като музикален директор на на Teatro de la Zarzuela в Мадрид. Премиерата на новия албум и звукозаписния лейбъл ще бъде придружена и от турне из някои големи европейски центрове през септември, като Мадрид, Барселона, Виена, Женева и Париж.
„Тези романси, пълни със страст и емоция, символизират почти уникалната възможност за испанските и латиноамерикански тенори да пеят на родния си език“, специално подчертава певецът, цитиран от OperaWire. Изданието прави паралел с българската оперна звезда Соня Йончева и продуцентската й дейност от последните години: „Флорес е изпълнителят, който най-наскоро създава звукозаписна компания, след Соня Йончева със SY11 и Марина Ребека с Prima Classics“. Йончева създаде продуцентската си компания през 2020 г., а латвийското сопрано с изявена международна кариера Марина Ребека основа своя лейбъл през 2018 г. Досега почитателите на Хуан Диего Флорес го познаваха като ексклузивен артист на Sony Classical и Decca Classics.
„Симфония за Перу“ по същността си е социална програма, която се осланя на музикалното образование. Тенорът не крие, че е почерпил вдъхновение от венецуелската „El Sistema“ на Хосе Антонио Абреу, за да пренесе модела и в Перу. Тя е насочена към деца и младежи в риск на възраст между 5 и 15 години, които са от най-непривилегированите райони на Перу, където „престъпността, насилието и детският труд заплашват да поддържат състояние на материална и духовна бедност“.
„Музикалният инструмент замества бъдещото оръжие, работата в екип замества бандата, а гордостта, която семействата изпитват от постиженията на децата си, замества домашното насилие и детския труд“.
Хуан Диего Флорес
Юра Трошанова