Цигулката, на която свири Максим Венгеров – „еквивалент на автомобил от Формула 1“

23 юли 2024 г.

 „Бях само на десет, когато получих първия си Страдивариус. Държах красивия, лъскав инструмент в ръцете си и си мислех, че всичките ми мечти са се сбъднали и че всичко, което трябва да направя, за да разкрия магията на цигулката, е да сложа само лъка на струните и да засвиря“. Максим Венгеров се връща към детството и най-ранните си години, описвайки първата си среща с инструмента, който ще му помогне да се изгради като един от изключителните съвременни музиканти. Днес той държи в ръцете си „Страдивариус екс Кройцер“ от 1727 г. и познава отлично всеки детайл от неговата същност, но към онзи далечен момент пред 10-годишното момче от Новосибирск все още стоят редица неразгадани музикални тайни… В този период той е ученик на прочутия цигулков педагог Захар Брон, а в началото на 1984 г. вече става лауреат на конкурса „Виенявски и Липински“ в Люблин.  

„Спомням си ясно в какъв шок изпаднах, когато инструментът изскърца първия път, като се опитах да свиря на него – аз бях решил, че такава специална цигулка ще ми помогне да издам красив звук, но не стана. След около пет минути се върнах към предишния си инструмент – нова, скромна цигулка, произведена в Сибир – за да мога да ги сравня и очевидно звукът на съвременния инструмент беше по-добър. Почти се разплаках, не знаех какво да правя! И попитах баща си: „Какво не е наред с тази цигулка?“ А той ми отвърна, че няма нищо лошо в инструмента, а в начина, по който свиря“, разказва музикантът. „По-късно разбрах, че една цигулка Страдивари е еквивалентът на автомобил от Формула 1 – всичко зависи от водача и дали той или тя е развил необходимите умения. Малко по малко започнах да търся нова техника, която да ми позволи да получа звука, който исках…“

Максим Венгеров споделя всичко това в интервю за The Strad още през 2018 г. А днес, музикантът наречен от британското радио Classic FM „най-великият жив цигулар“, се намира в годината на своя юбилей, навършвайки 50 – роден е на 20 август 1974 г. Той ще посвети следващия месец на концерти и майсторски класове из Австралия, където не е гостувал от десетилетие. Очакват го в Бризбън, Мелбърн и Сидни този август, а в програмата за 50-ия си рожден ден виртуозът е съставил програма от Морис Равел, Цезар Франк и Сергей Прокофиев.

В Австралия Венгеров ще е акомпаниран от руската пианистка Полина Осетинская, с която свирят в последнитие години и заедно вече изнесоха редица високо оценени рецитали в Ню Йорк, Чикаго, Лондон и др. Осетинская се превърна в един от смелите гласове срещу руската военна агресия в Украйна, заради което от тази година властите в Русия наложиха забрана за публичните й изяви. 


ВИЖТЕ ОЩЕ: