Кой дирижира Френския национален оркестър при откриването на Олимпиадата в Париж?
29 юли 2024 г.
Румънският диригент Кристиан Мачелару, музикален директор на Френския национален оркестър и артистичен директор на Международния конкурс и фестивал „Джордже Енеску“ в Букурещ, се изправи пред своите музиканти (оркестранти и хористи) на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж в дъждовната петъчна вечер. „Никога през живота си не съм мислил, че ще имам тази възможност! Това е много красиво, защото е събитие, при което всички сякаш забравяме за нещата, които ни разделят и си спомняме красотата на онези, които ни събират“, сподели той пред румънските телевизионни канали TVR1 и TVR Sport.
Мачелару за първи път привлече внимание към себе си през 2012 г., когато излезе пред Чикагския симфоничен оркестър, за да замени легендарния Пиер Булез (1925–2016). През същата година той получава и наградата на името на маестро сър Дьорд Шолти (1912–1997) – отличието за изгряващи млади диригенти „Solti Emerging Conductor Award“, което Фондацията „Шолти“ две години по-късно трансформира в известната „Solti Conducting Award“ (Диригентска награда Шолти).
Родом от Тимишоара, Румъния, Мачелару е музикален директор на Националния оркестър на Франция от 2020 г. с договор, който ще му позволи да работи с оркестъра до 2027 г. Кариерата на 44-годишния румънски диригент е свързана с водещи позиции и в редица други състави, сред които Световния младежки симфоничен оркестър (WYSO) и Симфоничния оркестър на Кьолнското радио (WDR Sinfonieorchester Köln).
Той започва музикалния си път като цигулар и след първоначално обучение в Румъния заминава за САЩ, където учи в Interlochen Arts Academy в Мичиган, както и в университетите на Маями и Хюстън. Сред неговите ментори в дирижирането са фигури като Дейвид Цинман и Рафаел Фрюбек де Бургос, а едва на 19 дебютира като концертмайстор на Симфоничния оркестър на Маями в Карнеги хол, Ню Йорк, което го прави най-младият цигулар на този пост в историята на оркестъра. Американските симфонични състави, свирили под неговата палка, се нареждат в листата на най-престижните: Чикагският симфоничен оркестър, Нюйоркската филхармония, Филхармонията на Лос Анджелис, Оркестърът на Кливланд, Симфоничният оркестър на Сейнт Луис, Националният симфоничен оркестър и Филаделфийският оркестър, а тепърва го очаква поста на музикален директор в Симфоничния оркестър на Синсинати.
На церемонията по откриването, за първи път проведена не на стадион, а на река Сена, класическата музика имаше своето важно място и появата на Кристиан Мачелару беше един от малкото предварително известни факти около събитието. Въпреки продължителния дъжд, което наложи музикантите да свирят и пеят с дъждобрани, усещането за тържественост се дължеше и на техните огромни усилия при тези неблагоприятни условия. Националният оркестър на Франция и двете хорови формации на Radio France (Хор на Радио Франс и хор „Maîtrise de Radio France“) наистина заслужават нашето уважение! А за да илюстрират духа на необичайната церемония, те публикуваха снимки от дъждовната вечер с краткия текст: „Въпреки дъжда, много усмивки. И гордост!“
Пианистът Александър Канторов се включи с изпълнението си на „Игра на водата“ от Морис Равел, музика на Жан-Филип Рамо пя контратенорът Якуб Юзеф Орлински, а сред класическите творби прозвучаха още: „Чиракът магьосник“ от Пол Дюка, Струнния квартет на Равел, „Кармен“ на Жорж Бизе, Дворжак и неговата Симфония № 9, прочутият Канкан на Жак Офенбах, „Танц на смъртта“ от Сен-Санс, Дебюси и „Следобедът на един фавн“ и др. Сред мюзикълите присъстваха теми от „Фантомът на операта“ на Андрю Лойд Уебър и „Клетниците“ на Клод-Мишел Шьонберг.
Френският композитор, певец и мултиинструменталист Виктор льо Ман е музикален директор на Олимпийските игри в Париж от 26 юли до 11 август 2024 г. Ше проследим неговата работа и на церемонията по официалното закриване, което тепърва предстои, а също и на Параолимпийските игри, очаквани между 28 август и 8 септември 2024 г.
ВИЖТЕ ОЩЕ: