Музиката не се измерва в статистика, но статистиката помага на музиката

16 август 2024 г.

Няма рецепта кое произведение или кой композитор са най-подходящи за изпълнение през лятото – между два концертни сезона, но бърз поглед към програмите на някои от големите оркестри дава известна представа за това. Чикагският симфоничен оркестър, например, сега се фокусира върху операта „Идоменей“ от Моцарт на своя фестивал Равиния, Нюйоркската филхармония избира филмова музика, а за началото на септември Малер – Симфония № 5, летният сезон на Филхармонията на Лос Анджелис в залата Hollywood Bowl включва Чайковски, Деветата на Бетовен и много филмова музика също, а в стара Европа Виенската филхармония вече поднесе традиционния си Концерт в лятна нощ.

Сега е време за летни фестивали, майсторски класове и подготовка на следващия сезон, но и време за равносметка – най-вече по отношение на репертоара, който се предлага на публиката.

Моцарт, Бетовен, Й.С.Бах, Брамс, Шуберт, Рахманинов, Чайковски, Рихард Щраус, Шуман и Равел – това са десетте композиторски имена, чиято музика е била най-често изпълнявана през изминалата година. За сравнение с едно десетилетие назад, през 2014 г. тази класация изглежда по-различно: Бетовен, Моцарт, Чайковски, Брамс, Равел, Дворжак, Сибелиус, Прокофиев, Стравински и Рахманинов. Данните имат различен източник, но въпреки това показват една реална картина за избора на репертоар и това, което слуша публиката. За 2023 г. резултатите са на сайта bachtrack.com и по-скоро са валидни за Европа, докато по-старата информация ни препраща към САЩ, изготвена е от Лигата на американските оркестри и публикувана от YourClassical (класическата радиостанция на Minnesota Public Radio).

Музиката не може да се измерва в статистика, но пък статистиката може да помогне на музиката. Следвайки този принцип, известният британски уебсайт bachtrack.com ежегодно осветлява процесите в съвременния живот на класическата музика и изкуствата, обвързани с нея. Bachtrack всъщност е един много богат международен онлайн ресурс, който се появи в началото на 2008 г. и бе регистриран в Лондон. „Търсачката на събития“, както още е известен, първоначално имаше обхват само във Великобритания, а после в САЩ и цяла Европа. Актуални новини, интервюта, статии, исторически справки, място за критика или отправна точка дори за музикален фестивален туризъм – паралелно с още многобройни теми, това е обхватът на платформата. Тя е особено полезна, обаче, с интересните си статистики и класации, които ежегодно изготвя, а екипът на онлайн изданието винаги е подчертавал: „Ние сме най-големият онлайн търсач на класически събития!“

Ето някои акценти от търсенето на Bachtrack за изминалата 2023 г.: според броя на събитията от изминалата година, класацията на десетте най-предпочитани автори изглежда така: 1. Волфганг Амадеус Моцарт, 2. Лудвиг ван Бетовен, 3. Йохан Себастиан Бах, 4. Йоханес Брамс, 5. Франц Шуберт, 6. Сергей Рахманинов, 7. Пьотр Илич Чайковски, 8. Рихард Щраус, 9. Роберт Шуман и 10. Морис Равел. Сред най-често изпълняваните творби на концерти са били Симфоничните танци на Рахманинов и неговите концерти за пиано № 2 и № 3, Симфония № 9 „Из новия свят“ на Дворжак, Бетовен и симфониите му № 3, 5 и 7, Четвърта симфония на Брамс, Шеста „Патетична“ на Чайковски и „Пролетно тайнство“ на Стравински.

Други данни на сайта показват резултати от оперните предпочитания с 10-те имена на най-често изпълняваните оперни композитори. Това са: Верди, Пучини, Моцарт, Вагнер, Доницети, Росини, Рихард Щраус, Хендел, Офенбах и Бизе, а оперите, които почти не слизат от репертоара, са „Вълшебната флейта“, „Дон Жуан“ и „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт, „Бохеми“, „Мадам Бътерфлай“, „Турандот“ и „Тоска“ на Пучини, Верди – „Травиата“ и Аида“, както и „Кармен“ на Бизе.

Въпреки мрачните прогнози за бъдещето на класиката, интересът към нея се увеличава, а съвременната музика дори се изпълнява все по-често.

През 2023 г. сайтът Bachtrack регистрира и включи в своя списък 31 309 отделни събития – база, върху която успя да изготви актуалната си статистическа картина. Бройката от над 30 000 класически събития се оказа приблизително с 4 000 повече от регистрираните за предходната 2022 година, което безусловно дава надежда, че въпреки мрачните прогнози за бъдещето на класическата музика, интересът към нея не изчезва и дори се повишава. Били са изнесени повече от 16 000 концерта, 9 000 оперни и почти 6 000 танцови представления, пояснява още Bachtrack, чийто екип добавя и важната информация, че съвременната музика се изпълнява все по-често в периода на последните десет години.


Юра Трошанова