Въпреки войната, в Лвов класическата музика не спира да звучи
21 август 2024 г.
Въпреки войната или може би тъкмо заради нея, в украинския град Лвов животът на класическата музика не е бил прекъсван от началото на руската военна инвазия в страната. Заради западното разположение на града и факта, че в този регион атаките са все пак по-редки, местната музикална общност успява да съхрани концертния си живот. Известен като най-красивия град на Украйна, основаният през XIII век Лвов има стари културни традиции, които ревностно се стреми да опази и полага огромни усилия за това. Само в последните дни на август филхармонията, операта и други национални културни институти предоставят залите си за ред значими събития, сред които фестивали, майсторски диригентски клас, спектакли и пр.
„Музиката в стария Лвов“ е международен фестивал, чието 11-то издание се откри на 15 август и ще продължи до 1 септември 2024 г. „Поредица от събития, която обединява не само най-добрите музиканти и емблематични произведения, но и няколко исторически места на град Лвов, представляващи неразделна част от неговия архитектурен облик“, описва фестивала Лвовската филхармония, която е традиционен организатор. За концертите отварят врати няколко емблематични сгради, сред които и самата филхармония – „място, където историята и музиката съжителстват“. Музика звучи и в „изящната Огледална зала на Лвовската опера и в Лвовския музей за история на религията, който се намира в загадъчните килии на някогашния Доминикански манастир“, съобщават организаторите. „Музиката в стария Лвов“ си партнира с полския фестивал „Музиката в стария Краков“ и основната му идея е да покаже Лвов като паметник на европейската култура и история. Градът, който от 1772 до 1918 г. е носил немското име Лемберг, притежава ярка архитектурна и историческа атмосфера, която е особено подходяща за звука на класиката.
Също така, в момента световноизвестният американски диригент от украински произход Теодор Кухар, който оглавява Лвовската филхармония, провежда майсторски клас за млади диригенти, чийто заключителен концерт е тази вечер.
Само два дни по-късно ще бъде представено и друго интересно събитие с исторически контекст – камерна програма с музика на композитори от т.нар. „Пражка школа“. „Пражка школа“ е термин, използван за обозначаване на украински творци, които по различни причини са били принудени да емигрират в Европа през първата половина на миналия век, когато Прага е била мощен музикален център. Именно в Прага директор на консерваторията беше известният професор и композитор Витеслав Новак, който разпознаваше таланта и наставляваше много украински композитори“, четем в програмата на концерта.