ПРЕМИЕРА В ЕФИРА
Леонидас Кавакос, цигулковите концерти на Бах и магията на Страдивари
7 октомври 2024 г.
Тази пролет Леонидас Кавакос издаде най-новия си албум, в който се посвети изцяло на Йохан Себастиан Бах (1685–1750). Подкрепен от компанията Sony Classical, която отдавна застава зад неговите звукозаписни идеи, прочутият гръцки цигулар свири с избрани свои сънародници от Ансамбъл „Аполон“ (The ApollΩn Ensemble). Може би за всеки музикант по света Бах винаги е бил и ще продължава да бъде вдъхновение, но за Кавакос той е фундамента на неговите музикални възприятия изобщо. Показателен е факта, че преди няколко години цигуларят дори спря да свири публично произведенията му, за да преразгледа гледната си точка – бароковата техника на изпълнение и подхода към самата музика. Завърна се обратно към творчеството му през 2022 г. със записите на всички партити и сонати на композитора, създадени за соло цигулка (отново за Sony Classical).

Обложка на новия албум, източник: Sony Classical
Новият поглед на 56-годишния музикант към Баховата музика е отразен в албума, който носи заглавието „Бах. Цигулкови концерти“. Записани са четири концерта, а освен Кавакос участват само още няколко инструменталисти – пет струнни изпълнители и един клавесинист от The ApollΩn Ensemble. След като експериментира с барокови и класически лъкове, цигуларят навлиза още по-надълбоко в музикалната материя и избира да направи записите с модел лък от началото на 1800 г. на известния френски майстор Франсоа Ксавие Турт (1747–1835). Разбира се, и с прекрасния си инструмент Страдивари „Willemotte“ от 1734 г., изработен от ръцете на вече 90-годишния велик италиански лютиер Антонио Страдивари (1644–1737). Цигулката носи името на колекционера от XIX век Шарл Вилемот от Антверпен, а личната история на Кавакос с този инструмент започва още от 1994 г., когато той за първи път го вижда на изложение в Ню Йорк. По-късно неочаквано отново попада на този изключителен експонат в Лондон и повторно изпитва същата възхита, а чак през 2017 г. вече успява да придобие мечтаната цигулка. „Сякаш земята под мен се раздвижи“, си спомня музикантът за първия си досег с инструмента, когато засвирва на него. Пред The Strad той споделя и още подробности: „…не очаквах изобщо някой инструмент да е толкова добър, но когато сложих лъка на струната, сякаш земята под мен се раздвижи. Мислех, че не може да е вярно – цигулката имаше толкова много обертонове, сякаш всеки тон дава нови възможности и отваря очите ми за това какъв велик инструмент може да бъде!“
Представените в албума Бахови концерти са: в ре минор BWV 1052R, в ла минор BWV 1041, в ми мажор BWV 1042 и в сол минор BWV 1056. Всеки от тях носи различно настроение, а по думите на солиста „бавните части ни пренасят на мястото, където всяка човешка душа би искала да бъде“. Като бис е включена и красивата Ария из Оркестрова сюита № 3 в ре мажор BWV 1068. Записите са направени в концертната зала на Атина „Мегарон“, а музикантите вече са изпълнявали тази програма на редица концерти, включително и пред публиката в Музикферайн, Виена.

Концерта в Musikverein Wien, източник: Leonidas Kavakos
Това лято Леонидас Кавакос гостува в Лайпциг, където свири соловите партити и сонати на Бах в църковната атмосфера на два храма в града. „Една сбъдната мечта! Да изпълнявам Баховите сонати и партити в неговите църкви в Лайпциг е моя мечта от години! Последните няколко дни това стана реалност и беше абсолютно фантастично изживяване!…“, сподели той в социалните мрежи. Музикантът свири непосредствено до гроба на композитора в лайпцигската Томаскирхе, а към една от снимките, които публикува с неговата цигулка, написа: „Бах и Страдивари са били съвременници“.
ПРЕМИЕРА В ЕФИРА: от днес радио Класик А излъчва новите записи на Леонидас Кавакос. Слушайте ги всеки делничен ден през цялата седмица след 14 ч.!
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Юра Трошанова