Известен немски телевизионен канал за култура е заплашен от закриване
23 октомври 2024 г.
Тази седмица в Германия може да бъде взето решение две от най-гледаните обществени телевизии с културна насоченост да бъдат слети – немскоезичният телевизионен канал 3sat и френско-немският Arte. Предложението за сливане на двете програми (достъпни и за телевизионната аудитория в България) е част от реформа във федералните немски провинции, според която обществената телевизия трябва да се преструктурира с цел намаляване на разходите. Това поражда опасения в обществото, че културният канал 3sat, който има зад гърба си вече 40-годишна история, може да се окаже разпуснат в полза на Arte.
Колко трябва да струват обществените медии на данъкоплатците и колко телевизионни канала за култура са достатъчни? Това са все по-често задавани въпроси сега в Германия, след като федералните провинции оповестиха плановете си за реформа в сектора. Засегнати са обществените оператори ARD, ZDF и Deutschlandradio, а целта на реформата е да се рационализират техните структури и съответно да се намалят разходите. Две утвърдени телевизии, обаче, се оказват особено уязвими и това са именно Arte и по-специално 3sat, която се управлява съвместно от обществени радио и телевизионни оператори на три държави – Германия, Австрия и Швейцария. Заради това, сред основните противници на сливането е австрийската обществена медийна компания ORF, за която това би било „сериозна загуба за медийния пейзаж в Германия, Австрия и Швейцария“, пише Die Presse. Именно телевизионният канал 3sat е от съществено значение за Австрия, тъй като той е съвместен оператор между ORF, ZDF, Швейцарската радио и телевизионна компания (SRG) и ARD. Генералният директор на ORF Роланд Вайсман вече нарече канала „платформа за критични дебати“ и „незаменима сцена за изкуство и култура”.

С онлайн петиция близо 150 000 души са протестирали срещу интегрирането на 3sat в Arte, а редица организации като Академията на изкуствата, Асоциацията на германските журналисти (DJV) и Германския културен съвет са се обявили против сливането, както и Международният музикален център IMZ, базиран във Виена, съобщава pizzicato.lu. Други критични гласове също предупреждават за „културна загуба“ и вместо това, предлагат икономии от изплащаните спортни права. „3sat означава театрални, оперни представления и образователни програми“, написа Zeit Online.
Държавните лидери ще вземат окончателно решение сега, в края на октомври, а след това ще трябва да се произнесат и федералните парламенти. Все пак, реформата ще се осъществи само ако има общо съгласие на местните власти. Очаква се да бъде взето предвид и мнението на партньорските телевизионни оператори на 3sat в Швейцария и Австрия. А като възможна дата за изпълнение на плановете се посочва лятото на 2025 г.