„Ние израснахме заедно, учихме заедно, но се престрашихме да свирим заедно доста по-късно“

Интервю с младите Лора Маркова и Сион Найман преди рецитала им на 15 ноември

12 ноември 2024 г.

Двама млади български музиканти със стремително развиваща се международна кариера гостуват на Европейския музикален фестивал в София. Това са цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман, които от няколко години свирят и в дуо, което сега подготвя самостоятелен рецитал на 15 ноември от 19:30 ч. в Аулата на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“.

И двамата завършват с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, а в момента са студенти в елитни музикални академии в Берлин при изтъкнати педагози. Сион Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в Музикалната академия „Ханс Айслер“ при Коля Блахер. Като дуо те музицират от 2020 г., още когато са ученици, а съвместните им успехи идват много скоро след създаването на ансамбъла. Печелят първи награди от конкурсите „Музиката и земята“ и Националния конкурс „Кантус Фирмус“, както и специалната награда „Бохуслав Мартину“ от международния конкурс „Концертино Прага“ (Чехия, 2021). През 2023 г. дуото продължава успешната си сценична дейност в Прага, Париж, Берлин, Антверпен и София. За първия си концерт в Европейския музикален фестивал те избират музика за цигулка и виолончело от В. А. Моцарт, Р. Глиер, М. Равел и Ф. Серве/Ю. Леонар.

„Донякъде програмата е нова и за нас, но и не толкова“, казва Сион Найман и описва произведенията в реда, в който ще ги представят: „Дуо от Моцарт KV 423, което е по-известно в оригиналната си версия за цигулка и виола, а ние ще го представим за цигулка и чело. След това, ще последват Осем пиеси от композитора с украински произход Глиер, а във втората част ще предложим френско-белгийска програма – със Струнното дуо от Равел за цигулка и виолончело и ще завършим с Дуото на белгийския челист Серве, едно виртуозно произведение, което се харесва на публиката“.

Според Лора Маркова, „този състав – дуото цигулка и виолончело, е много хубав и оригинален, но няма много репертоар за него“. Тя допълва, че звучността на Моцарт в програмата е „най-изчистена“ и „приветлива“, сравнявайки с трудността на Равел – „дуото, което е доста сложно, но и от нашите най-любими“, по думите й.

Сион изтъква предимствата на това, да може да свири Моцарт на своя инструмент, защото композиторът няма създадени творби за соло чело. „Аз, като челист, изключително много се вълнувам да изпълнявам Моцарт, тъй като е известно, че за моя инструмент – виолончелото, Моцарт не е писал абсолютно нищо солово! Нито сонати, нито пиеси, нито концерти. И затова всеки път, когато имам възможност да изпълнявам Моцарт, е като нова вселена! А за Райнхолд Глиер и неговите Осем пиеси за цигулка и виолончело, оп. 39, Найман посочва, че са написани в „различен стил, инспириран от различните композиторски школи в Европа. Има пиеси във френски стил, в италиански, има канцонета, баркарола, има различни танци и мелодични теми, които той преплита“.

„Ние израснахме заедно в едно и също училище и цял живот се познаваме, искаме да свирим заедно, но доста по-късно се престрашихме“, признават и двамата. „Решихме да пробваме един по-нестандартен състав – цигулка и виолончело още в Музикалното училище под ръководството на г-жа Даниела Черпокова“, разказват те за по-ранните си години, когато се подготвят за първите си успехи – на „Концертино Прага“ и на Конкурса „Кантус Фирмус“, който довежда и до настоящия концерт. Миналата година правят турне из Европа с общо 11 изяви на сцени, свирейки в Прага, Париж, Берлин и др., а накрая и в София, докато всеки от тях се развива и в солистичен план.

„Програмата е страхотна и показва пълния диапазон от възможности за цигулка и чело“, кани публиката Сион, а Лора се включва с емоционално признание: „Нямаме търпение да посетим нашата родина отново, след толкова време в чужбина!“

Радостина Узунова разговаря по телефона с Лора Маркова и Сион Найман, които се намираха в Берлин, преди да пристигнат в София за концерта си този петък. Цялото интервю с тях за предаването „Съботно кафе“ може да чуете в звуковия файл!

Интервю с Лора Маркова и Сион Найман:


ЛОРА МАРКОВА (21 год.) навлиза в музиката едва на 5-годишна възраст, като ученичка на изтъкнатия цигулков педагог Благородна Танева. През 2014 година тя е един от младите артисти, които представят България на фестивала „Европейски дни на културата“ във Франкфурт (Германия). В биографията й присъстват многобройни отличия от национални и международни конкурси като „Млади виртуози“, „Добрин Петков“ „Музиката и земята“, „Недялка Симеонова“, „Андреа Постакини“ и „Пиколо Виолино“ (Италия), „Антон Рубинщайн“ (Германия), „Одеса“ (Украйна), „Концертино Прага“ (Чехия), „Леонид Коган“ (Белгия). През 2021 г. Маркова печели първа награда на престижния конкурс за млади цигулари „Тибор Варга Джуниър“ в Швейцария, което й дава възможност за многобройни концертни изяви и покана за рецитали в Базел и Женева. Отличена е с голямата награда на Първия Национален конкурс „Кантус Фирмус“ (2021) и с наградата „Полет в изкуството“ на фондация „Стоян Камбарев“  (2020). Тя е участвала като солист на фестивалите „Музика мунди“ (Брюксел), „Съкровища от България“ (Карнеги Хол, Ню Йорк), концертирала е също във Франция, Италия, Гърция, Германия, Швейцария, Португалия с диригентите Доменико Масон, Джанкарло Гуарино, Леонид Кербел, Марек Шедиви, Александър Гордън и др.

В България концертира като солист на Плевенска филхармония, Оркестър „Кантус Фирмус“ (Оркестър на Класик ФМ  радио), Симфониета – София, Видинска филхармония, Симфониета – Шумен, Симфониета – Враца и др. в сътрудничество с диригенти като Емил Табаков, Григор Паликаров, Йордан Камджалов, Максим Ешкенази, Павел Златарев и др. Вдъхновена от камерното музициране, Лора е чест гост на фестивали и концерти – Менухин Академия (Гщаад), Алегра (България), Лийд (Финландия), Страдивари Фест (Щвейцария), Оропа Фест (Италия). Партнира си с имена като Борис Гарлицки, Томас Рибл, Александър Земцов, Стефан Тарара, Андрей Баранов, Сергей Малов, Кирил Злотников, Квартет „Страдивари“. Стипендиант е на Леонидас Кавакос за 2021 г. Лора свири на цигулка Jean-Baptiste Vuillaume от 1869 г. предоставена от Фондация „Вила Музика“ (Германия).

СИОН НАЙМАН (22 год.) е роден в Антверпен, Белгия, но получава музикалното си образование в България. Той е ученик на Даниела Черпокова в НМУ „Любомир Пипков“ в София. По-късно специализира при проф. Ромен Гариу в Консерваторията „L’Haÿ-les-Roses“ в Париж. През годините посещава майсторски класове при Стефан Попов, Миклош Перени, Ласло Феньо, Мишел Щраус, Жером Перно, Троелс Сване, Франсоа Гий, Кирил Родин, Денис Северин и др. Сион е носител на призови награди от редица музикални състезания у нас и в чужбина. Сред тях са „Концертино Прага“, „Карл Давидов“, „Давид Попер“, Националния конкурс „Кантус Фирмус“, Международния конкурс „Млади виртуози“ и др. Номиниран е за Млад музикант на годината от БНР и е стипендиант на Фондация „Стоян Камбарев“, Фондация “Ad Infinitum“, Общество на Паул Хиндемит в Берлин. На сцената Сион си партнира с прочути музиканти като Джулиано Мецоканте, Венета Нейнска, Борис Гарлицки, Франциска Хьолшер, Кирил Злотников, Джовани Ньоки, Ромен Гариу, Марко Йльонен, Александър Земцов, Роланд Гласл и др.

Бил е солист на Оркестъра на Чешкото национално радио, Камерния оркестър на Талин, Плевенската филхармония, Сливенската филхармония и Оркестъра на Варненската опера. Участвал е във фестивали в Белгия, България, Чехия, Италия, Австрия, Швейцария, Германия и Финландия. Сион Найман свири на българско виолончело, изработено от лютиера Апостол Калоферов.


Билети за събитието са налични на Ticketsbg и на място час преди началото. 24-тото издание на Европейски музикален фестивал се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община – Календар на културните събития на Столична община за 2024 година. Партньор за концерта е Културният център на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

ВИЖТЕ ОЩЕ: