Марио Хосен: „Квартетите на Паганини са музика, вдъхновена от италианското белканто“

За първи път Ансамбъл „Паганини“ – Виена ще свири в София

14 ноември 2024 г.

„Много съм щастлив, че едно стечение на обстоятелства даде възможност на една идея, която е уникална сама по себе си, да се реализира!“ Да научим историята на раждането на един камерен ансамбъл, който само за пет години успя да привлече международно внимание към себе си благодарение на умелата си откривателска работа, би било интересно във всеки един момент. Но да я чуем разказана от самия създател на състава – това е още по-ценно, и то в навечерието на първото гостуване на този състав в София!

Ансамбъл „Паганини“ – Виена ще свири тук по покана на Европейския музикален фестивал на 19 ноември от 19:30 ч. в залата на Централния военен клуб.  Четиримата музиканти от различни националности, събрали се във Виена, ще ни представят на живо красиви примери от непознатата камерна музика на своя патрон Николо Паганини. А докато очакваме концерта, още през тази седмица записите им вече звучат ежедневно в ефира на радио Класик А.

Именитият цигулар Марио Хосен е в основата на „Паганини“ ансамбъл – Виена. Той беше гост на предаването „Съботно кафе“ с Радостина Узунова и в емоционален разказ пресъздаде събитията от изминалите пет години. От първоначалната идея за нов звукозаписен проект с непозната камерна музика на Паганини, до концертите из цял свят на новосформирания ансамбъл.

„Аз записах всичките произведения на Паганини за цигулка и оркестър във Виена, по покана на семейството на Паганини и на артистичния директор Данило Префумо на водещата италианска звукозаписна компания „Dynamic“, Генуа“, разказва Марио Хосен. Като продължение на тази първа стъпка, цигуларят е поканен да продължи започнатото, но в един по-различен план – камерното творчество на Паганини. „През 2019 г. аз не познавах в детайли тази музика и бях изненадан, когато разбрах, че той има 15 квартета с китара, отделно 70 сонати за цигулка и близо 250 произведения за камерни формации. Толкова бях развълнуван и учуден, че има толкова огромно творчество, което не ми е познато, че първоначалната ми реакция беше: ще ми трябват 20 години, за да реализирам подобен проект!“ След като звукозаписната компания настоява именно българският цигулар да се захване със записите в студио, неочаквано се отварят и подходящи въможности.

„Оказа се, че ковид пандемията ни изненада и имахме достатъчно време да осмислим тази покана“. Тогава всеки един от музикантите – днес вече членове на ансамбъла, живее във Виена и заедно четиримата започват да се срещат ежедневно, разучавайки нотите на Паганини. „Всички те са великолепни музиканти, лауреати на големи конкурси и с активна концертна кариера: моята съпруга Лиляна Кехайова, полската виолистка Марта Потулска и водещият австрийски китарист Александър Свете“. Така, в рамките само на година и половина, те записват всички 15 квартета за цигулка, виола, чело и китара. Започват и  концерти с тези творби из цял свят и днес вече могат да кажат, че са ги изпълнявали в 14 държави. „Най-хубавото е, че публиката се запозна с една музика, която не асоциира директно с Паганини. Човек очаква, че ще чуе капризите на Паганини с четири инструмента, а всъщност това е една изцяло оперна музика“, обяснява Хосен. „Тук става дума за музика, вдъхновена от италианското белканто, където има театрални елементи – арии, драматични моменти, дори сарказъм, пародия… Всъщност, една изключително красива белкантова музика за четири струнни инструмента, която… ще обогати представите на публиката“.

Китарата, като основният инструмент в тези 15 квартета, е онзи хармоничен инструмент, който е помагал много на Паганини в композирането. За него той написва близо 100 творби, главно с методична насоченост – т.е. за „навлизане в света на китарата“. От друга страна, китарата съществува и в неговите сонати, въпреки че „няма запазени документи как самият Паганини концертира на китара“, допълва Марио Хосен. Ансамбълът, комбиниращ цигулка, виола, виолончело и китара, е всъщност „ансамбълът на Паганини, нещо като неговата запазена марка в камерната музика, защото почти няма друг, който да е писал за подобен състав.  

„С моите колеги и приятели водим диалог с езика на музиката“ – така Марио Хосен описва тримата изпълнители от състава. Като водещата фигура във формацията, той си дава сметка, че „да се създаде колектив от съмишленици не е никак лесно“, предвид силната индивидуалност на концертиращия артист, какъвто е всеки един от тях.

Специално за този концерт Марио Хосен е поканил музиколога Данило Префумо, който освен артистичен директор на компанията „Dynamic“, е и експерт с 30-годишна дейност в областта на изследванията върху Паганини, автор дори на философски трактати. Микеле Тренти, една от големите фигури в музикалния живот на Генуа, родният град на Паганини, също идва в София по този повод. Той е председател на водещата организация „Приятелите на музиката на Паганини“, инициатор е и на „Европейския път на Паганини“, чиито посланици станаха преди броени дни музикантите от Ансамбъл „Паганини“ – Виена.

„Изключително интересно, с характерната за него медитативна дълбочина, която дава един друг оттенък на ансамбъла“. Така Марио Хосен описва новото произведение на българския композитор Георги Арнаудов, което също ще звучи във вечерта на 19 ноември. Квартет „Canzoni Oscure“ бе представен за първи път през 2023 г. на концерт в Музикферайн във Виена.

Цигуларят Марио Хосен ще бъде сред скъпите гости на радио Класик А в юбилейния концерт от 7 декември, празнуващ 30-годишнината на медията. Това му дава повод да се обърне към радиоаудиторията с думите: „Щастливи са хората, които имат възможността да се докоснат до магията на класическото изкуство чрез едно радио, което е посветено на тяхната духовна потребност и контакт с вибрациите на класиката“.

Цялото интервю с цигуларя Марио Хосен може да чуете в звуковия файл!

Интервю с Марио Хосен: