Италиански популяризатори на Паганини гостуват в София

Поводът е концерта на Ансамбъл „Паганини“ – Виена

18 ноември 2024 г.

Двама авторитетни италиански изследователи и популяризатори на живота и делото на Николо Паганини са в България, заедно с Ансамбъл „Паганини“ – Виена. Поводът е първия концерт на музикантите в София утре вечер, за който е подбрана програма с рядко изпълнявани камерни творби на патрона на ансамбъла. Днес д-р Данило Профуно и проф. Микеле Тренти гостуваха в предаването „Култура БГ“ на БНТ, придружени от Марио Хосен – главната фигура в състава, чиито членове са от България, Австрия и Полша, но всички обединени от музикалния живот на Виена. Концертът е на 19 ноември от 19:30 ч. в Централния военен клуб и е част от Европейския музикален фестивал. На него ще прозвучи и българската премиера на композиция от Георги Арнаудов, специално написана за този ансамбъл.

Музикологът д-р Данило Префумо е експерт с 30-годишна дейност в областта на изследванията върху Паганини и автор на философски трактати. Той е артистичен директор на италианската звукозаписна компания „Dynamic“, която застава зад проекта на Ансамбъл „Паганини“ – Виена с поредицата записи на всички квартети на композитора за китара с цигулка, виола и чело. Гостувайки в София, музикологът е поканен и да изнесе лекция за значимостта на Паганини в романтичната епоха. Проф. Микеле Тренти е мениджър, председател на Обществото „Паганини“ в Генуа и инициатор на културната мрежа „Европейския път на Паганини, за чиито посланици бяха избрани съвсем скоро музикантите от Ансамбъл „Паганини“ – Виена.

„Тази премиера е значимо събитие“, подчерта Марио Хосен за първия концерт на ансамбъла в София, който е в рамките на Европейския музикален фестивал. А италианските гости описа като „едни от водещите личности в популяризирането, представянето и изследването на Паганини в световен мащаб“.

Проф. Микеле Тренти, който е и в ръководството на известния Цигулков конкурс „Паганини“ в Генуа, разказа за богатата музикална история на родния град на Паганини, както и за други проекти, посветени на легендарния майстор на цигулката. „В Генуа вече 25 години има Асоциация „Приятелите на Паганини“, а през 2017 направихме Фестивала на Паганини в Генуа“, каза той. „От няколко години провеждаме и един маршрут – Европейски културен маршрут (по линия на Европейската комисия)… Пътуваме във всички страни, където Паганини е оставил важна следа“. Проф. Тренти добави, че и два български града са включени в този културен маршрут – София и Варна.

„Когато съм се родил аз, един български цигулар – Емил Камиларов печели наградата на Конкурса „Паганини“, а пък аз на два пъти съм присъствал тук като член на журито на конкурс, който се казваше Емил Камиларов!“, специално подчерта проф. Тренти. „Затвърждавам своите богати музикални връзки с България“, добави той, изразявайки и радостта си, че Европейския музикален фестивал, който е част от Европейската фестивална асоциация, „спомага за нещо изключително значимо, включително и с българското Министерство на културата“.

Д-р Данило Префумо: „Паганини е изключителен виртуоз! Ние не знаем как е стигнал до тази изключително цигулкова техника, но според мен, той сам е стигнал до нея. Той не е бил само виртуоз, но и невероятен композитор. И това го показва факта, че композитори като Шуман, Лист, Шопен са били повлияни от неговите произведения. Музикалният Романтизъм без Паганини нямаше да е това, което е бил!“

Лекцията на проф. Данило Префумо на тема „Значимостта на Паганини за музиката в епохата на романтиката“ ще се проведе утре пред студенти в НБУ.