Диригентът Славил Димитров и композиторката Александра Карастоянова – Херментин
Гости в „Съботно кафе“ с Радостина Узунова
23 декември 2024 г.
Диригентът Славил Димитров отправя покана за Коледно матине на 25 декември с участието на Детски хор, Младежка хорова капела и Младежка филхармония „София“ към Националното музикално училище „Любомир Пипков“.
За първи път тази година традиционният Коледен концерт ще се състои на голяма театрална сцена – младите музиканти, заедно с изявени солисти излизат на сцената на Националния музикален театър „Стефан Македонски“. С равносметка за изминалата година и поглед към следващите концертни програми, диригентът разказва за работата си с младежките състави към училището и със Симфониета Шумен, която ръководи отскоро.
Интервю със Славил Димитров:
Композиторката Александра Карастоянова-Херментин получи Голямата награда за изкуство на провинция Залцбург за 2024 г. Родена в Москва в семейство на музиканти, тя завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и учи пиано при Димо Димов и Боян Воденичаров, както и композиция в Държавната музикална академия в София. През 1994 г. заминава за Залцбург, където завършва магистърска степен по композиция в Университета Моцартеум и от 2002 г. живее във Виена.
През 2007 г. се състоя премиерата на нейния Концерт за цигулка „Mahagony“ със солист Дейвид Боулин и Bulgarian Virtuosi Chamber Orchestra под ръководството на Стефан Линев в Weill Recital Hall в Carnegie Hall. Нейната творба за симфоничен оркестър „Tarsis“, номинирана за конкурса Rychenberg (Швейцария), е записана от Musikkollegium Winterthur под диригентството на Пиер-Ален Моно. Композицията й „Annaherung“ за камерен оркестър, поръчана от правителството на провинция Залцбург, беше изпълнена от Mozarteum Orchestra Salzburg под ръководството на Йоханес Калицке и представена в изложбата „Viva!Mozart“ в Залцбург (с повече от 219 000 посетители), отбелязваща 250-ия рожден ден на Моцарт.
Тя разказва за пътя си от първите трудни години в Австрия до удостояването й с престижната награда за изкуство на Залцбург през ноември, отличаваща творчеството й. За смисъла на наградите, с които един композитор може да бъде признат в страна като Австрия, тя споделя: „Дават един много важен импулс или сигнал за това, че съвременното изкуство се поддържа и това е много добре!“ Чуйте целия разговор с Александра Карастоянова-Херментин!
Интервю с Александра Карастоянова-Херментин: