Концерти, конкурси и радио юбилеи – как ще запомним 2024 година
8 януари 2025 г.
Събитията, които създавахме за публиката ни през изминалата 2024 г. започнаха още в края на февруари. Измина почти една година на многобройни концерти, младежки дебюти, първи гостувания на световни майстори, четвърто издание на музикален конкурс и един незабравим рожден ден! Всичко това започна, когато се присъединихме към световната инициатива Година на чешката музика, а малко по-късно открихме и 24-тия Европейски музикален фестивал. Поканихме публиката на концерти, които можеха да бъдат посещавани през два сезона – както през пролетта, така и в есенните месеци. Срещнахме ви с незабравими „Танго мечти“, а посоката на фестивала все по-ясно подсказваше, че подкрепата към младите музиканти е най-важното, което трябва да продължим да правим.
Поканихме за първи път в България един световен пианист, доверявайки се на безпогрешната преценка на диригента Боян Виденов, който ни каза: „Много са малко пианистите от този калибър!“ Така запомнихме вечерта на 29 април, когато заедно с публиката получихме извънредния шанс да слушаме на живо Сергей Бабаян, и то като солист на българския Оркестър „Кантус Фирмус“. Артистът пристигна в София малко след като Deutsche Grammophon издаде неговия най-нов албум „Рахманинов за двама“, записан с прочутия му ученик Даниил Трифонов. И въпреки че рядко общува с медиите, Сергей Бабаян даде пространно интервю за радио Класик А, споделяйки истории от своя живот, музикални спомени и мисли.
Поклонихме се пред една от най-значимите фигури в културната ни история, защото в музикалния календар на България се задаваше 125-годишнината на композитора Панчо Владигеров (1899–1978). Благодарение на единомислието с две институции с неговото име – Националната музикална академия и Къщата музей в София, създадохме специални паметни събития.
Една вълнуваща духовна творба събра млади изпълнители с утвърдени музиканти, за да бъде ознаменуван най-големия християнски празник – Възкресение Христово. Stabat Mater на Перголези прозвуча в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, като специален Великденски концерт с участието на: Евгения Ралчева (сопран), Гергана Николаева (мецосопран), Детският хор на БНР с диригент Венеция Караманова и квартет „ShabuShabu” от НМУ „Любомир Пипков“, под диригентството на Ивайло Кринчев.
Нашето „Златно перо“ осветли постиженията на десетки представители на културата и изкуството. Обвързваме тези награди още от създаването им с най-чистия български празник 24 май, затова и всяка година организираме церемонията в неговото навечерие, а наградените са винаги 24-ма. За първи път, обаче, тази година засадихме и 24 дръвчета – в чест на всеки един от носителите на изящния почетен знак.
Новият проект „Лауреатите“ доведе в България младия Максим Цеков, възприеман като един от най-талантливите млади цигулари на Европа днес. След концертите му в София и Казанлък през юни, публиката го аплодира повторно и през есента, но вече заедно с още един гост – британският пианист Джулиан Тревелиян, който току-що беше завоювал награда на престижния Клавирен конкурс в Лийдс, Великобритания.
„Изкуството няма силата да променя нещата, но има силата да дава утеха и глътка въздух“. Тези думи са на Елена Башкирова, музикант от висока класа, която се завърна в България, за да свири специално с Оркестър „Кантус Фирмус“ и да предложи на публиката една по-непозната творба – Концерт № 13 за пиано и оркестър от Моцарт.
В очакване на новата учебна година и новия концертен сезон, се откроиха две събития: Чешкият квартет „Кукал“ откри есенните концерти от Европейския музикален фестивал, а кандидатите за четвъртото издание на Конкурса „Кантус Фирмус“ вече подготвяха представянето си в предварителните записи.
Националният конкурс за млади инструменталисти „Кантус Фирмус“ привличаше все повече интерес и желаещи за участие. А след като състезателните турове вече завършиха, научихме имената на лауреатите, оповестени на тържествения заключителен концерт. Заради естеството си, някои от специалните награди бяха присъдени малко по-късно и така всяко от отличията успя да достигне до своя заслужил млад носител. Не е тайна, че конкурсът става все по-привлекателен, а дарителската кауза като част от наградния му фонд, среща все по-голямо разбиране в обществото. Конкурсът се развива и неговият потенциал тепърва ще се разгърне още повече!
А благодарение на вашата активност в онлайн гласуването, беше избран и носителя на една от най-ценните специални награди в конкурса – тази на слушателите на радио Класик А:
Превъзходни музиканти създадоха запомнящ се празник за радио Класик А – така действително ще запомним концерта „30 години класика в ефира“ от вечерта на 7 декември. С емоция и професионализъм от сцената отпразнувахме юбилея на радио Класик А, единственото радио за класическа музика у нас, задържало се вече три десетилетия в българския ефир.
Датата 7 декември няма да остане единствена в музикалните ни спомени от 2024 година – седмица по-рано за пореден път изпитахме възхищение от майсторството на Людмил Ангелов в неговия солов рецитал с Шопен, Лист и Бах/Бузони. Но не по-малко ценна остана и насладата от едно първо гостуване в София още през ноември, когато Ансамбъл „Паганини“ – Виена, воден от именития цигулар Марио Хосен, представи виртуозното си изкуство с рядко свирените квартети на Паганини най-сетне и пред столичната публика.
Всяко едно от тези събития нямаше да бъде възможно без подкрепата на: Министерството на културата, Националния фонд Култура, Столичната община, Полския институт в София, Чешкия център и Италианския културен институт. Те бяха сред нашите надеждни партньори и тази година, заради което екипът на „Кантус Фирмус“ и радио Класик А изказва своята голяма благодарност!