„Тайната на успеха в един конкурс е да си максимално подготвен – бих казал дори 130%“
Интервю с проф. Филип Драганов, член на журито в Международния цигулков конкурс „Кантус Фирмус“
18 февруари 2025 г.
Проф. Филип Драганов от Швейцария ще бъде член на журито на първия Международен конкурс за цигулари „Кантус Фирмус“, който ще се проведе от 9 до 11 май 2025 г. Той е професор по цигулка в Академията за изкуства в Берн (HKB) и е член на факултета на Цюрихския университет по изкуствата (ZHdK) в секцията на Подготвителния колеж за музикално обучение. От 2010 г. е артистичен директор на Швейцарската международна музикална академия YOUTH CLASSICS (SIMA) и изнася майсторски класове в Европа и Азия. Създал свой метод на преподаване, а негови студенти са печелили някои от най-престижните конкурси в света. Изпълнител с богат опит като солист, камерен музикант, концертмайстор и диригент, проф. Драганов е канен да журира в редица важни международни цигулкови състезания. Веднага след участието му в журито на конкурса в София, той ще проведе двудневен Майсторски клас в Националното музикално училище „Любомир Пипков“.

„Музиката е била цял живот в моето семейство“
Живее и преподава в Швейцария от почти 20 години и домът му е в Цюрих. Роден е в Германия през 1978 г., а родният му град е Хамбург. „Музиката е била цял живот в моето семейство“, споделя Филип Драганов, чийто баща е българин, родом от Варна – цигулар, завършил най-напред в София, а после и в Прага. На тоновото изкуство се е посветил и друг член на фамилията – братът на Филип, който също е музикант и работи в Операта в Берлин. Именно Берлин е мястото, където Филип Драганов най-напред започва музикалното си образование, а после се насочва към Ню Йорк и Джулиард скул. Следват години на обучение в Амстердам, Дюселдорф и отново в германската столица, а натрупаният опит ще оформи в свой собствен специфичен поглед към преподаването. Започва да се занимава с педагогическа дейност отрано, „докато все още се учех, въпреки че не беше в моите планове“, както признава самият той. Но постепенно осъзнава, че това също е част от призванието му: „Разбрах, че съм добър в преподаването и в момента вече имам норматив от около 40 часа на седмица“. Създава своя системата на обучение, като съчетава най-доброто от традициите на различните цигулкови школи. Вече 15 години е артистичен директор на Академията SIMA в Европа – Швейцарската международна музикална академия (Swiss International Music Academy – SIMA), основана по модела на големите американски „летни училища“.

„Едно невероятно професионално преживяване в академията през лятото, където награденият ще може да работи с водещи преподаватели, и то при напълно покрити разходи“
„Като ученик често посещавах летните академии в САЩ и смятам, че успях да прехвърля този свой опит в Европа, в Академията SIMA. Тя комбинира в себе си възможността учениците да се усъвършенстват и в соловото свирене, и в камерната музика, и в оркестровото свирене. И към момента имаме около 100 ученици на сезон“, разказва Филип Драганов, като посочва, че в академията има и българи. Именно във връзка с работата му в SIMA, той поема важен ангажимент към предстоящия конкурс „Кантус Фирмус“ – по негова идея ще бъде присъдена една от специалните награди – участие в тазгодишната академия през юли 2025 г. „Едно невероятно професионално преживяване в академията през лятото, където награденият ще може да работи с водещи преподаватели и музиканти, и то при напълно покрити разходи за пребиваването си там“, пояснява цигуларят и педагог.

„Конкурсите дават мотивация, но и самият живот е един голям конкурс“
Защо конкурсите са важни? Този въпрос стои пред всеки развиващ се млад човек, посветен на своя музикален инструмент, а краткият отговор на проф. Драганов звучи така: „От една страна, конкурсите дават мотивация, а от друга – самият живот е един голям конкурс“. Конкурсите развиват репертоара, техническите умения и възможността младият музикант да се разгръща и съревновава със своите колеги, а „тайната“ на успеха се крие най-вече в подготовката и тя е „многоизмерна“, по думите му. „Това е свързано с взимане на уроци и предварителни изпълнения (официални или пък просто пред приятели), за да може да се постигне тази максимална степен – бих казал 130% подготовка – така че дори и човек да изгуби малко от изпълнението си в деня на конкурса, все пак да бъде на максимално високо ниво“.
Цигулковите конкурси „Карол Липински“ в Полша и „Пиколо Виолино“ в Италия са сред най-скорошните международни платформи, в чието жури можем да открием името на Филип Драганов. Но неговият личен опит с конкурсите датира още от едва петгодишната му възраст: „Започнах да свиря на цигулка на четири години, а на пет вече се явявах на конкурси. Така че, това действително е един дълъг път!“

„Няма професионален оркестър, който може да изсвири с такъв ентусиазъм оркестров репертоар, както младите музиканти!“
Изучавал дирижиране в Цюрихския университет по изкуствата, той продължава да ръководи оркестри активно в Швейцария и Чехия, но най-голямо удоволствие му доставя работата с младежките състави. „Посвещавам не малка част от времето си да работя с млади музиканти и дирижирам оркестрите на университетите в Берн и Цюрих“, казва той. Подчертава, че да се работи с млади музиканти е „много специално преживяване: да им представиш като диригент за първи път някои от големите симфонични творби и да усетиш тази невероятна младежка енергия, която е несравнима! Бих казал, че няма професионален оркестър, който може да изсвири с такъв ентусиазъм оркестров репертоар, както младите музиканти!“

„Подгответе се добре, упражнявайте се много и с нетърпения очаквам да се видим в София!“
Майсторските класове на Филип Драганов го отвеждат в Китай, предстоят му в Литва и Латвия, а след това в Италия, Германия и разбира се, Швейцария. България също влиза в този списък – Майсторският клас на Филип Драганов в София ще се проведе веднага след финала на конкурса „Кантус Фирмус“, в Софийското музикално училище.
„Подгответе се добре, упражнявайте се много и с нетърпения очаквам да се видим в София!“, е призивът на проф. Филип Драганов към бъдещите участници в конкурса. Един уважаван и ценен в света на цигулковото изкуство музикант с български корени, но роден и израснал извън България, когото ще посрещнем през май в София. Миналата седмица той даде интервю по телефона за предаването „Съботно кафе“ с Радостина Узунова и разговора с него бе на английски език, в превод на Димитър Московски.

Цялото интервю с проф. Филип Драганов може да чуете в звуковия файл!
Интервю с проф. Филип Драганов:
Над публикацията работи Юра Трошанова