Европейският музикален фестивал навършва 25 години
За юбилейното издание в София пристигат елитни солисти и оркестри
19 февруари 2025 г.
В музикалния живот на България вече четвърт век съществува Европейският музикален фестивал, открил първото си издание през 2001 г. Част от публиката вероятно си спомня началото, когато в концертния афиш у нас все още беше рядкост да се появят големи световни имена. С всяка следваща година обаче, фестивалът започна да убеждава публиката си, че средата се променя и българската сцена може да е привлекателна за все повече артисти с авторитет. Днес, 25 години по-късно, средата действително е различна – концертният живот е интензивен, дори пренаситен и споменът за близкото минало понякога е възможно да избледнее. Но е невъзможно да останат забравени поне няколко ярки срещи от изминалите 25 години – с Максим Венгеров, Джошуа Бел, Миша Майски, Гидон Кремер, Гил Шахам, Пинкас Цукерман, Шломо Минц, Неманя Радулович, Елена Башкирова, камерните оркестри на прочутите състави Academy of St. Martin In The Fields или Royal Concertgebouw Orchestra и още много, много други – защото Фестивалът винаги е бил врата към големия свят на музиката.

Официалното начало на 25-ия Европейски музикален фестивал настъпва с една специална камерна вечер на двама изключителни български музиканти – сопраното Красимира Стоянова и пианистът Людмил Ангелов. В техния изискан рецитал ще звучат песенни творби на Рихард Вагнер, Густав Малер и Рихард Щраус. В последните години двамата изнасяха концерти на престижни сцени, сред които Музикферайн във Виена, Цюрихската опера или Виенската държавна опера, а още през 2017 г. в Ла Скала публиката на Милано не искаше да се раздели с тях и ги извика на сцената за цели пет биса! Очакваме ги в София на 12 март 2025 г.
Тази година в юбилейното издание ще гостуват три елитни оркестрови ансамбъла от Европа: Литовски камерен оркестър с ръководител и солист Сергей Крилов, Камерен оркестър на Баварското радио (Германия) с артистичен директор Радослав Шулц и Вроцлавски бароков оркестър, съставен от музиканти, които свирят на автентични за епохата музикални инструменти.
Литовският камерен оркестър, чието първо гостуване на фестивала беше преди години със знаменития челист Миша Майски, ще изнесе концерт на 20 май 2025 г. Изградил е репутация на един от най-добрите камерни оркестри в света, той има статут на „културно съкровище“ на Литва и изпълненията му влизат в каталозите на Deutsche Grammophon, Sony Classical, ECM и Teldec. Колкото до дългоочаквания концерт на Камерния оркестър на Баварското радио, то това е събитието, което по-рано се наложи да бъде отменено – гостуването бе първоначално планирано за 2024 г., но не се състоя по логистични причини. Новата дата е 14 април 2025 г. и концертът е под заглавие „Романтична феерия: италианска и славянска музика“. Определян като „първокласен оркестър със собствен характер” (в. Süddeutsche Zeitung), съставът кани за свой солист в предстоящия концерт българския виртуоз Марио Хосен.
Във фестивала ще видим и един от най-значимите полски ансамбли, чието разбиране за музиката преминава през автентичния поглед към историческата епоха – Вроцлавския бароков оркестър. Гостуването е насрочено за 8 юни 2025 г. и има актуален повод – то е посветено на Полското председателство на Съвета на ЕС и заслужено предизвиква интереса на дипломатическите представители на европейската общност у нас.

Това са: израелският цигулар Вадим Глузман (чийто *концерт е най-скоро – на 16 юни) и българските му колеги Лия Петрова, Мила Георгиева и Светлин Русев (по-късно през есента).
Във фестивалната програма навлиза и още едно ново преживяване – среща с онези млади цигулари, които тепърва ще се откроят в Международния цигулков конкурс Cantus Firmus. За бъдещите негови лауреати има запазена дата – ще ги чуем на Галаконцерта, който ще се проведе на 11 май с оркестър Камерата Орфика НБУ. В същия период и един от членовете на журито в конкурса ще изнесе майсторски клас в НМУ „Л. Пипков“ – изявеният цигулар и педагог от български произход Филип Драганов, професор в Академията за изкуства в Берн (Швейцария) и артистичен директор на Швейцарската международна музикална академия (SIMA).

И още: концерти на млади обещаващи музиканти (дуата Аглея Канева и Александър Вичев, Ангел Ялъчков и Николай Маринов), студенти от различните факултети на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ ще изградят свой спектакъл на оперетата „Хубавата Елена“ от Офенбах, а младежки танцови състави от Националния дворец на децата и Дом на културата „Средец” ще участват в традиционното за фестивала музикално-танцово представление „Европа танцува“.
Европейският музикален фестивал 2025 ще протече в рамките на два дяла – пролетен и есенен. Всичко за фестивала и програмата на пролетните събития може да разгледате на сайта: https://europeanmusicfestival.bg/program/
Фестивалът е петкратен носител на сертификат за качество от платформата „Европа за фестивалите. Фестивалите за Европа“, както и на едно от най-престижните български отличия – наградата на Столичната община в област „Музика” за ярки постижения в областта на културата. През септември 2019 г. същата награда бе присъдена съвместно на „Кантус Фирмус“ и Софийската филхармония за концерта, с който бе открито 19-ото издание на форума.
