Виенският оперен бал с нова хореография на прочутия „Кайзер валс“ от Йохан Щраус-син

27 февруари 2025 г.

Днес е денят на Виенския оперен бал, който тази година преминава под знака на 200-годишнината от рождението на композитора Йохан Щраус-син (1825–1899). От Община Виена съобщават, че традиционният Виенски оперен бал или „Балът на баловете“, както го наричат, е най-големият и бляскав сред всички близо 450 събития в балния календар на австрийската столица. Ежегодно Виенската държавна опера се подготвя усилено за тази специална вечер, а тази година балът ще се проведе за 67-ми път.

Върху хореографията работи Мартин Шлепфер, директорът на Виенския държавен балет, който иска да създаде един специален акцент – нова хореография към известния „Кайзер валс“ op. 437 на Йохан Щраус-син. От състава на трупата ще участват 20 балетисти, както и четирима обучаващи се от Балетната академия на Виенската държавна опера. Костюмите за балетния ансамбъл са дело на известната швейцарска модна дизайнерка Ида Гут. Оркестърът на Виенската държавна опера ще свири под диригентството на Корнелиус Майстер, а певците, които ще се включат като солисти, са: Надин Сиера, Хуан Диего Флорес, Мария Назарова и Даниел Йенц.

Оркестърът на Виенската Щатсопера © Wiener Staatsoper / Michael Poehn

„Музикалният свят празнува 200-годишнината от рождението на този композитор и аз винаги съм бил очарован от неговата музика“, казва хореографът Мартин Шлепфер за творчеството на Йохан Щраус-син в интервю за Виенската щатсопер. „По времето, когато е създадена, тя не е била неразделна част от високата култура, а революционна и дори табу в някои среди. Тя отразява едно отношение към живота, което и днес се свързва с Виена – от въодушевление до тъга. Откривам много вдъхновение в разнообразието от емоции, в моториката и в този ритмично-подскачащ и същевременно загадъчен стил на „Кайзер валс“.

Виенски оперен бал © AshleyTaylor

Мартин Шлепфер е балетен директор и главен хореограф на Виенския държавен балет и артистичен директор на Балетната академия към Виенската държавна опера от 2020/2021 г. Родом от Швейцария, през 1990 г. той основава в Базел балетната школа Dance Place, а по-късно като главен хореограф сформира няколко изявени балетни трупи между 1994 и 2020 г.: Bern Ballet, ballettmainz и Ballett am Rhein. В творчеството му се отличават над 80 творби, поставяни в Мюнхен, Амстердам, Щутгарт, Цюрих, а за Виенския държавен балет в последните четири години е създал няколко мащабни произведения: „Годишните времена“ (Die Jahreszeiten) върху едноименната оратория на Хайдн, балетът „Спящата красавица“ (Sleeping Beauty) на Чайковски, „Симфония № 15“ (Sinfonie Nr.15) на Шостакович и др. Хореографската работа на Мартин Шлепфер е свързана и с популярния Новогодишен концерт на Виенската филхармония, Оперния бал във Виенската държавна опера, както и Младежката трупа на Балетната академия към оперния театър.

Мартин Шлепфер © Andreas Jakwerth/източник: wiener-staatsoper.at

„Като артист, който се занимава с балет, аз се интересувам по-слабо от стандартизираните стъпки в танца“, казва хореографът за характерните валсови стъпки. „За мен е по-важна същността, която първоначално извличам за себе си и след това продължавам по свой собствен начин. Повтарянето на въртящите се движения във валса, разбира се, е красив мотив за всеки един хореограф“. За изискванията към хореографията на един бал, той споделя, че подхожда като към всеки друг балет, но взима предвид следното: „специалния повод и начина, по който хората наблюдават дансинга от всички страни на залата, но също и през камерите на телевизора“. Хореографията на едно такова бално събитие би трябвало да излъчва „благородство“ и Мартин Шлепфер разкрива идеята си: „След като създадох доста академична хореография с Wiener Blut („Виенска кръв“, оперета от Йохан Щраус-син, бел. ред.) преди две години, бих искал да отговоря на Kaiserwalzer („Кайзер валс“) по един по-пластичен начин, като работя с по-малко класически линии и по-свободно, но без да губя благородството, което принадлежи на бала“.

Тази вечер на бала ще присъстват около 5000 гости, а милионна публика от цял свят ще може да наблюдава бляскавата вечер по австрийската телевизия ORF, германската 3SAT и чрез различни дигитални платформи, отбелязват от Община Виена (Международни офиси – София).

ВИЖТЕ ОЩЕ: