Софийската филхармония представя българска музика в София и Букурещ за 3 март
28 февруари 2025 г.
В две последователни вечери и във връзка с Националния ни празник Софийската филхармония ще изнесе концерти с изцяло българска програма в София и Букурещ. Значими произведения от българската музикална класика ще звучат най-напред в столичната зала „България“ на 2 март, а на следващия ден – 3 март и в известната зала „Атенеум” в румънската столица. В София и Букурещ програмата е една: „Нестинарски танц“ от Марин Големинов, Концерт за пиано и оркестър № 3 от Панчо Владигеров и Симфония № 1 от Веселин Стоянов. Солист ще бъде пианистът Георги Черкин, а концертите са под диригентството на директора на филхармонията Найден Тодоров.

„Програмата съчетава трима от най-големите ни композитори и представя българската уникалност, историческите връзки и европейската ни принадлежност“, пише Софийската филхармония. Уточнява се, че „концертът в Румъния е по покана на Н. Пр. г-н Радко Влайков – посланик на България в северната ни съседка“ и гостуването е било уговорено „след изключително доброто представяне на филхармонията в същата зала през март 2024 г.“ Билетите за концерта в София на 2 март, неделя, могат да бъдат закупени от касата на зала „България“, както и в мрежата на Ивентим.

За творбите на композиторите Марин Големинов, Панчо Владигеров и Веселин Стоянов, с които Софийската филхармония ще гостува в Букурещ:
„Нестинарски танц“ из балета „Нестинарка“ на Марин Големинов (1908–2000) е забележителен в музикалната си и национална идентификация. Неслучайно с него е представена страната ни на концерта по повод председателството на България на Европейския съюз през 2018. Премиерата на танцовата драма „Нестинарка“ е през 1942 г. и през годините става едно от най-изпълняваните български произведения в чужбина.
От петте клавирни концерта на Панчо Владигеров (1899–1978) Концерт за пиано и оркестър № 3 се радва на най-голяма популярност. Написан е специално за откриването на новата голяма концертна зала „България“ в София на 9 октомври 1937 г. Изпълнен е от Българската филхармония към Народната опера с диригент Цанко Цанков, солист е композиторът. Второто му изпълнение е няколко дни след това в Букурещ. Третият клавирен концерт носи едни от най-ярките характеристики на Владигеровата музика: открояваща се мелодичност, контрастни настроения, пищна оркестрация, звуков блясък, ритмично богатство.
Едва на 60-годишна възраст Веселин Стоянов (1902–1969) пише Първата симфония в си минор. Той изгражда симфонията в голяма и стегната едночастна форма, която умело съчетава поемност и цикличност. Симфонията демонстрира ярък тематизъм, солидно оркестрово развитие с експресивни изблици, лирична развълнуваност и тържествен патос, богат инструментален колорит, които я свързват дълбоко с европейските традиции.
ВИЖТЕ ОЩЕ: