Кристиан Тецлаф отмени турне в САЩ в знак на протест срещу Тръмп

6 март 2025 г.  

Световноизвестният германски цигулар Кристиан Тецлаф отмени предстоящото си турне със своя струнен квартет в САЩ, заради политиката на американския президент Доналд Тръмп, съобщи вестник Ню Йорк Таймс. Става дума за поредица концерти, които Квартет „Тецлаф“ трябваше да предприеме през пролетта в Съединените щати. Изданието коментира, че музикантът е „един от първите големи международни артисти, които се опитват да повлияят върху политиката на Доналд Тръмп чрез бойкот“. Отмяната засяга и концерт в Карнеги хол в Ню Йорк, чиято дата беше 27 март и на сайта на легендарната концертна зала вече е написано: „За съжаление Tetzlaff Quartett отмени турнето си в САЩ“, като алтернативна дата не е посочена. Турнето трябваше да започне на 21 март и обхващаше осем града в щатите Ню Йорк, Кънектикът, Джорджия и Калифорния.

„Изпитвам силен гняв. Не мога да продължа с това чувство в себе си. Не мога просто да отида и да свиря на турне с прекрасни концерти“, казва Тецлаф пред Ню Йорк Таймс. Музикантът критикува правителството на САЩ за политиката му да изостави и предаде Украйна във войната срещу Русия, както и за все по-нарастващото дистанциране от демократичните ценности. Завърнал се наскоро в Берлин, след успешно гостуване в Чикаго, музикантът е споделил за обезпокоителното си усещане: „Чувствах се като дете, което гледа филм на ужасите“, цитира думите му Ню Йорк Таймс. 58-годишният цигулар изрази позицията си в петък (28 февруари) след безпрецедентната среща в Белия дом при гостуването на украинския президент Володимир Зеленски и се надява с решението си за бойкот да предизвика дискусия.

„Не мога да гледам на себе си като на артист, който забавлява. Нашата цел не е да се харесваме на една публика, която да се прибере вкъщи и да каже: „Това беше прекрасна вечер“ с чаша хубаво червено вино… Музиката изпраща послания за човешкото състояние, за емпатията и сърцето. И ние трябва да поддържаме тези идеали… Забравил ли е американският народ снимките и разказите за десетки убити цивилни във всеки град, в който руснаците нахлуха?“

Ню Йорк Таймс пише още, че администрацията на Тръмп вече е реагирала на съобщението на именития немски музикант, който от доста години концертира в САЩ: „От там просто казват: „Америка на първо място!“, цитирайки думите на главния зам.-прессекретар на Белия дом Харисън Фийлдс.

Малко вероятно е Кристиан Тецлаф да има изяви отново в Америка, освен ако правителството не промени курса в политиката си. От друга страна, музикантът е отворен за благотворителни концерти в Съединените щати, но в полза на нападнатата Украйна или на организации за правата на жените. Тецлаф е свирил в Съединените щати още в края на 80-те години на миналия век и оттогава има приблизително по 20 ангажимента там всяка година, а по собствените му думи, Америка е „голяма част от моя музикален живот“. Би било тъжно да я добави към списъка на страните, в които вече не свири – като Китай и Русия, които избягва поради политиката на техните правителства, посочва медията.

Коментарът на Ню Йорк Таймс: „Много артисти, особено тези от Европа, бяха разтревожени от прегръдките на г-н Тръмп с Русия и критиките му към Украйна през втория му мандат. Само миналата седмица г-н Тръмп невярно заяви, че Украйна е „започнала“ войната с Русия и нарече президента на Украйна Володимир Зеленски „диктатор без избори“. В петък г-н Тръмп и вицепрезидентът Джей Ди Ванс укориха г-н Зеленски на необичайно изнервена среща в Белия дом, обвинявайки го, че не е достатъчно благодарен за подкрепата на САЩ“. Темата за „културните бойкоти“ с кратък обзор: „В продължение на десетилетия американски артисти са отменяли турнета като средство за протест срещу войната, автокрацията, несправедливостта и дискриминацията в чужбина. Имаше културни бойкоти на Южна Африка през 70-те и 80-те години на миналия век в знак на протест срещу нейната политика на апартейд, а наскоро артисти отказаха да изнасят концерти в Русия след нахлуването й в Украйна през 2022 г.“

Кристиан Тецлаф основава своя струнен квартет „Тецлаф“ през 1994 г. Съставът има издадени четири албума, от които записите с творби на Берг и Менделсон от 2014 г. получават наградата Diapason d’Or и са отличени от списанието Gramophone. За немския цигулар камерната музика продължава да е все още толкова важна, колкото и дейността му на високоуважаван солист. Освен известния струнен квартет с неговото име, музикантът сформира и Клавирно трио със своята сестра Таня Тецлаф (виолончелистката в струнната четворка) и Ларс Фогт (1970–2022), което остава активно до кончината на немския пианист.

Роден в Хамбург през 1966 г., той учи първоначално в Любек (Musikhochschule Lübeck), а по-късно става ученик на прочутия цигулар, камерен музикант (основател на квартет LaSalle) и преподавател Валтер Левин (1924–2017) в Музикалния колеж към Университета на Синсинати, САЩ. Вниманието към таланта на Кристиан Тецлаф се насочи още през 1988 г., когато 22-годишен той изпълнява Концерта за цигулка на Арнолд Шьонберг, с Оркестъра на Кливланд и Мюнхенската филхармония, а на следващата година вече изнася солов рецитал в Ню Йорк. Изкуството му отдавна е спечелило признанието на някои от най-добрите оркестри, с които работи, сред които са Чикагският симфоничен оркестър, Оркестър Тонхале – Цюрих, Радио-симфоничен оркестър Берлин, Лондонската филхармония, Оркестърът на Романска Швейцария и мн. др. Кристиан Тецлаф е сред най-често канените съвременни цигулари и нерядко изпълнява забравени шедьоври – така той добави към репертоара си концертни творби от композиторите-цигулари Йозеф Йоахим (1831–1907) и Джовани Батиста Виоти (1755–1824). Ангажира се с представянето на нови произведения, като Концерта за цигулка на съвременния композитор Йорг Видман (с премиера през 2013 г.), притежава необичайно обширен репертоар и работи с много наситен график, изнасяйки близо 100 концерта на година. Въпреки че е записал множество албуми с разнолики автори, Й.С.Бах за него е един от най-предпочитаните, заради „естествената дълбочина и свобода на тази музика“, както казва самият музикант.