Майстор на бароковия обой ще бъде тазгодишният носител на Медала Бах

Марсел Понселе ще вземе отличието на Лайпциг

19 март 2025 г.

Всяка година една награда в Германия насочва прожекторите към специална група музиканти – тези, които са посветили дълги години от живота си в служба на музиката, създадена от великия Йохан Себастиан Бах (1685–1750). Тази награда се връчва от кмета на немския град Лайпциг в дните на Баховия фестивал, провеждан там през лятото. Медалът Бах е изработен от майсенски порцелан и притежава елегантен аристократичен вид, с портретно изображение на Бах в профил. От 2003 г., когато е учреден като награда, се връчва на музиканти заради техните изключителни заслуги към интерпретирането, изучаването и разпространението на Баховите творби по света. Носителите на медала се посочват от жури, състоящо се от музикалния директор на Лайпцигския Гевандхаус, ректора на Университета за музика и театър „Феликс Менделсон-Бартолди“ в Лайпциг, кантора на църквата „Св. Тома“, заедно с президента и директора на Баховия архив в града.

През 2021 г. за първи път Баховият медал на град Лайпциг отиде при двама музиколози –Кристоф Волф и Ханс-Йоахим Шулце, изследвали в продължение на 60 години творчеството на композитора, а миналата година с него бе удостоен клавесинистът Андреас Щайер. Били са награждавани и цели оркестрови ансамбли, какъвто бе случаят от 2014 г., когато Академията за старинна музика – Берлин (Akademie für Alte Musik Berlin) получи признанието.

Тази година медалът ще бъде присъден на друг инструменталист със страст към бароковата музика – белгийския обоист, камерен музикант, диригент и майстор на обои Марсел Понселе. „Звукът и стилът на свирене на бароковия обой са достигнали един нов стандарт, благодарение на този артист“, се казва в мотивите за награждаването. „В допълнение към успешната си кариера на обоист, Понселе също е изградил име и на майстор-производител на обои“, посочват още от Архива на Бах.

68-годишният белгийски музикант е авторитетна фигура в областта на бароковата музика вече над четири десетилетия. Учил е обой и камерна музика в консерваториите в Брюж, Гент и Брюксел, а известният обоист Пол Домбрехт го въвежда в света на бароковата разновидност на инструмента. Така за Марсел Понселе тази специфична сфера се превръща в най-значимото поле на неговите интереси и изяви, и дори днес изработва копия на обои от XVIII век. Още през 1981 г. става лауреат на международния конкурс Musica Antiqua в Брюж, а след това свири в различни барокови ансамбли, сред които и известните La Petite Bande, The Amsterdam Baroque Orchestra, La Chapelle Royale и Collegium Vocale Gent. През 1988 г. основава със свои колеги ансамбъла Il Gardellino, чиито музиканти използват автентични старинни инструменти, а Понселе е техен артистичен директор. Той е музикант с висока международна репутация като бароков специалист, участвал и в оркестровите ансамбли на именитите Тон Коопман, Филип Херевеге и Джон Елиът Гардинър също носители на Баховия медал.

„Неговите интерпретации на солата за обой в Баховите кантати, пасиони и концерти представляват важен етап в историческата изпълнителска практика“, подчертава Баховият архив по отношение на партитурите на Бах и мястото на обоя в тях. И още: „Музикантът е изпълнил и записал почти всичко, което Й. С. Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт и други са написали за обой“.

Официално Медалът Бах на град Лайпциг за 2025 г. ще бъде връчен на 20 юни, в рамките на Баховия фестивал, който тази година ще се проведе от 12 до 22 юни. Награждаването ще е съпроводено с концерт в историческата сграда на Старото кметство, на който не само Марсел Понселе ще свири, а също и членове на Амстердамския бароков оркестър и Тон Коопман, настоящият президент на Баховия архив.