София се превърна в музикален център на световното цигулково изкуство

Завърши първият Международен конкурс за цигулари „Cantus Firmus“ 

12 май 2025 г.

Международният цигулков конкурс „Cantus Firmus“ предизвика интереса на десетки млади изпълнители от цял свят и за няколко дни превърна София в музикален център на световното цигулково изкуство. Първото издание на надпреварата се проведе между 8 и 11 май и завърши в неделната вечер с тържествен Галаконцерт в зала „България“. Пред публика бяха обявени имената на всички лауреати, а тримата финалисти свириха като солисти на оркестър Камерата „Орфика“ НБУ под диригентството на Кристиян Шулц. Конкурсът събра участници от 11 държави от Европа, Азия и Америка, чиито талант и умения бяха оценявани от авторитетно международно жури в състав: проф. Марио Хосен – председател (България–Австрия), проф. Михаел Фришеншлагер (Австрия), проф. Павел Верников (Украйна–Швейцария), проф. Рута Липинайтите-Савицкене (Литва) и проф. Филип Драганов (Швейцария).

До участие в конкурса бяха допуснати общо 23-ма млади цигулари, съревноваващи се помежду в две групи. В Основната група, насочена към кандидати от цял свят до 30-годишна възраст, участваха 16 музиканти от Австрия, Германия, Италия, Дания, Португалия, Полша, Япония, Китай, Южна Корея, САЩ, включително и трима представители от България. В Младежката група, насочена към български изпълнители до 17 години, взеха участие 7 цигулари в един тур и имаха възможността да участват в майсторски клас с членовете на журито.

След силно оспорвана конкуренция, световнопризнатите цигулкови педагози от журито определиха носителите на всички награди и в двете конкурсни категории. В Основната група журито посочи имената на първите трима – финалистите, които се представиха с оркестър пред публика на сцената на зала „България“: Йедзин Ким от Южна Корея, Стефан Буркхарт от Дания и Ироу Чанг от Китай. Всеки от тях изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 4 от Моцарт (I-ва част с каденца), както и световната премиера на специално написаната за конкурса творба „Canticum“ за цигулка и оркестър от българския композитор Георги Арнаудов.

Съпроводен от напрегнати емоции, усилена работа и ценни музикални открития, първият Международен цигулков конкурс „Cantus Firmus“ – София вече приключи и обявява имената на всички свои лауреати:

I. НАГРАДИТЕ в ОСНОВНА ГРУПА:

Първа награда – Йедзин Ким (Южна Корея). Наградата включва: диплом, плакет и парична премия от 5000 евро, както и солово изпълнение като част от програмата за 100-годишното юбилейно издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“, 2026 г.

Втора награда – Стефан Буркхарт (Дания). Наградата включва: диплом, плакет и парична премия от 3000 евро.

Трета награда – Ироу Чанг (Китай). Наградата включва: диплом, плакет и парична премия от 2000 евро.

СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ:

Награда на Фондация „Геза Анда“ – Камерен концерт в Швейцария и в България се присъжда на Стефан Буркхарт (Дания).

Голямата награда на „Кантус Фирмус“ – солово участие в концерт от „Европейски музикален фестивал“ с оркестър „Кантус Фирмус“ получава Стефан Буркхарт (Дания).

Специалната награда – диплом и 500 евро от Общество „Фриц Крайслер“ за най-добро изпълнение на творба от Фриц Крайслер – се присъжда на Ироу Чанг (Китай). Отличието бе връчено от проф. Михаел Фришеншлагер, президент на Общество „Фриц Крайслер“ и основател и почетен президент на Международен конкурс за цигулари „Фриц Крайслер“, Виена.

Специална награда – Концертно солистично представяне в рамките на Младежката програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ 2025 г. се присъжда на Лаура Костнер (Австрия). Отличието се връчва от проф. Марио Хосен, артистичен директор на Фестивала.

Специална награда – Концерт като солистка на фестивалния оркестър „Les Orphéistes“ в рамките на цикъла „CONCERT SPIRITUEL“ във Виена през 2026 г. получава Мария Реис Са (Португалия). Наградата също се връчва от проф. Марио Хосен.

Специална награда на Швейцарската международна музикална академия (SIMA) през юли 2025 г. се присъжда на Антон Георгиев (България). Отличието бе връчено от проф. Филип Драганов.

Специална награда – участие в майсторски клас в Лятната музикална академия „Сион“ – Швейцария през 2026 г., получава на Ива Маринова (България), полуфиналист от конкурса. Призът бе връчен от проф. Павел Верников.

Специална награда – участие в камерен концерт в Международния музикален фестивал „Варненско лято“ 2026 г. се присъжда на Марселина Щекмилер (Полша), полуфиналист от конкурса. Наградата бе връчена от проф. Марио Хосен.

Специална награда – участие като солист в концерта за откриване на Фестивала на международната музикална академия „Орфеус“, Виена 2025 г. получи Мурасаки Фукуда (Япония), полуфиналист от конкурса. Проф. Михаел Фришеншлагер, президент на Международната музикална академия „Орфеус“, Виена, връчи отличието.

Специалната награда на Радио Класик А, диплом и плакет, се присъжда на Виктор Василев (България). Призът бе връчен от Васил Димитров, президент на конкурса.

II. НАГРАДИТЕ в МЛАДЕЖКА ГРУПА:

В Младежката група бяха присъдени три първи награди, втора не бе връчена, а трета бе поделена от двама носители

Първа награда – Диана Чаушева. Наградата включва: диплом и плакет, стипендия от Министерство на културата, солово изпълнение като част от програмата за 100-годишното юбилейно издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ 2026 г. и стипендия от 500 евро за активен участник в лятната международна музикална академия „ORPHEUS“ – Виена.

Първа награда – Олга Дойкова. Наградата включва: диплом и плакет, стипендия от Министерство на културата, стипендия от 500 евро за активен участник в лятната международна музикална академия „ORPHEUS“ – Виена, награда на Швейцарската международна музикална академия (SIMA) през юли 2026 г., солово изпълнение като част от програмата за 100-годишното юбилейно издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ 2026 г., едногодишна стипендия в размер на 1000 евро на името на „Проф. Емил Янев и проф. Лилия Гюлева“, както и участие в концерт „Лауреатите“, организиран от „Кантус Фирмус“.

Първа награда получава и Владимир Меранлиев. Наградата включва: диплом и плакет, стипендия от Министерство на културата, стипендия от 500 евро за активен участник в лятната международна музикална академия „ORPHEUS“ – Виена, специална награда – майсторски клас в Германия – „Хаус Марто̀“ през 2026 г., участие в концерт „Лауреатите“, организиран от „Кантус Фирмус“, солово изпълнение като част от програмата за 100-годишното юбилейно издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“, 2026 г., както и майсторска цигулка от лютиера Алфред Бинер (предоставена от Лиляна Кехайова-Хосен).

Втора награда – не се присъжда.

Трета награда – Дороти Данкина. Наградата включва: диплом и плакет.

Трета наградаВероника Илиева-Цъган. Наградата включва: диплом, плакет и специална награда – майсторска цигулка от лютиера Алфред Бинер.

Дипломи бяха присъдени на: Мария Перпериева и Андреа Петкова.

Повече за лауреатите на първите три награди в Основната група:

Носителката на Първа награда Йедзин Ким е родена през 2006 г. и израства в Даежон, Южна Корея. От есента на 2017 г. живее и учи във Виена. Започва да свири на цигулка от 7-годишна възраст. Тя следва бакалавърска степен в Университета за музика и изкуства във Виена. Като солист свири с Калининградския симфоничен оркестър и Струнна академия „Ариджони“. Свирила е в Центъра по изкуствата в гр. Даеджон като солист, както и като един от членовете на камерния състав, откакто е на 8 години.

Спечелилият Втора награда Стефан Буркхарт е роден в Одензее, Дания, през 2003 г. Дебютира като солист на Симфоничния оркестър на Одензее през 2011 г. и оттогава изгражда кариера както солист, така и като камерен музикант. През 2019 г., когато е на 16-годишна възраст, той започва бакалавърската си степен на обучение при проф. Хонда-Розенберг. След като завършва в Берлин, се премества в Лозана, Швейцария, където в момента следва магистърска степен при проф. Светлана Макарова. Стефан Буркхарт е свирил с известни оркестри и е получавал многобройни награди. Лаурает е на конкурса „Еужен Изаи“ през 2019 г. и е финалист на конкурса „Лудвиг ван Бетовен“ в Берлин.

Ироу Чанг от Китай, на която е присъдена Трета награда, учи в Консерваторията на Нова Англия в Бостън и Музикалната академия Колбърн в Лос Анджелис. Тя е финалистка от Международния музикален конкурс „Еужен Изаи“ 2021 г., а през следващата година реализира изключително успешни участия като солист на Симфоничния оркестър на Кълвър Сити. Обучавала се е в майсторски класове на именитите Ани Кавафян, Вадим Глузман, Глен Диктеров, Аугустин Хаделих, Чо Лиянг Лин и много други.


Първият Международен цигулков конкурс „Cantus Firmus“ – София се реализира с финансовата подкрепа на програма Създаване 2024 на Национален фонд „Култура“, Министерството на културата на Република България и в партньорство с НБУ, НМУ „Любомир Пипков“ и радио Алма Матер Класик А. Галаконцертът, с който завърши конкурса, е част от програмата на 25-ия Европейски музикален фестивал, провеждан с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община – Календар на културните събития на Столична община за 2025. Партньори за събитието са НБУ и Софийската филхармония.