Какво следва след финала на Международния цигулков конкурс „Cantus Firmus“?
Много нови възможности за развитие пред лауреатите
14 май 2025 г.
След трудните часове на състезателните турове, най-накрая идва моментът, когато усилията в един конкурс се възнаграждават – това е дългоочакваният финал и обявяването на наградите. За участниците в първия Международен цигулков конкурс „Cantus Firmus“ този момент настъпи на 11 май, когато се състоя заключителният Галаконцерт. На сцената на зала „България“ излязоха всички лауреати, а тези, които журито избра за финалисти, свириха и като солисти на Камерата „Орфика“ НБУ с диригент Кристиян Шулц. Галаконцертът с водещи Гергана Николаева и Димитър Московски (превод на английски език) бе и финален тур в състезанието, по време на който журито определи крайното класиране, а резултатите бяха оповестени след края на концерта.
Журито в състав Проф. Марио Хосен (председател), проф. Михаел Фришеншлагер, проф. Павел Верников, проф. Рута Липинайтите-Савицкене и проф. Филип Драганов реши:
Победителят в Основната група да е талантливата южнокорейска цигуларка Йедзин Ким, а второ и трето място да заемат съответно Стефан Буркхарт от Дания и Ироу Чанг от Китай. Именно те бяха тримата финалисти, чиито изпълнения с оркестър публиката проследи в залата. Всеки от тях се представи с идентичен репертоар (задължителен в конкурсния регламент): I-ва част с каденца из Концерт за цигулка и оркестър № 4 от Моцарт и „Canticum“ за цигулка и оркестър от българския композитор Георги Арнаудов, специално написана за конкурса творба (световна премиера).
В Младежката група журито не присъди втора награда, но пък трима даровити български цигулари си поделиха първата награда: Диана Чаушева, Владимир Меранлиев и Олга Дойкова. На трето място са класирани: Вероника Илиева-Цъган и Дороти Данкина.
Какви нови възможности се разкриват пред лауреатите?
Концертни ангажименти
В България концертите на наградените ще бъдат на международните фестивали „Варненско лято“ и Европейския музикален фестивал с оркестър „Кантус Фирмус“, включително и в поредицата „Лауреатите“ („Кантус Фирмус“). Във Виена участието ще бъде в рамките на цикъла „CONCERT SPIRITUEL“ с оркестър „Les Orphéistes“, под ръководството на проф. Хосен, както и солистично участие в откриващия концерт на Фестивала на Международната музикална академия „Орфеус“ (Виена), чийто президент е проф. Фришеншлагер. Партньорството с известния клавирен конкурс „Геза Анда“ в Швейцария осигурява още възможности – участие в камерен концерт там, като награда на едноименната фондация.
Възможности за обучение
Нови възможности за обучение се откриват чрез Швейцарската международна музикална академия (SIMA) на проф. Драганов, чрез участие в Майсторски клас в Германия „Haus Marteau“, както и в Лятната музикална академия „Сион“ – Швейцария, с посещение на Майсторски клас на проф. Верников.
Пред българските лауреати от Младежката група се отварят вратите на Лятната международна музикална академия „ORPHEUS“ във Виена, заедно с едногодишна стипендия на името на „Проф. Емил Янев и проф. Лилия Гюлева“, която също ще подпомогне някои от тях. Подобна ще бъде ролята и на редица стипендии от Министерството на културата, а Специалната награда на Радио Класик А се връчва под формата на диплом и плакет.
След тежката състезателна част, награждаването заслужено увенча усилията на всеки един от талантливите млади хора, избрали София и Международния цигулков конкурс „Cantus Firmus“ за изява на своята дарба като цигулари. Още избрани моменти от атмосферата на заключителния концерт и присъждането на наградите може да разгледате в снимките на фотографа Петър Петров!