Церемонията „Златно перо“ 2025 и думите, които остават
24 май 2025 г.
На 23 май се състоя юбилейната 30-а церемония по награждаването с почетния знак „Златно перо“. Вече 30 години призът се връчва винаги в навечерието на 24 май, възприеман от всички нас като най-светлия и обединяващ духовен български празник. С наградата „Златно перо“ учредителите „Кантус Фирмус“ и галерия „Макта“ засвидетелстват почитта и уважението си към 24 творчески личности и организации от българския културен живот. Радио Класик А е традиционен партньор на инициативата и едно от отличията се избира след гласуване на слушателите на медията.
Церемонията се състоя в залата на Сити Марк Арт Център в София, а наградите бяха връчвани от общественици, хора на изкуството и лауреати на наградата от предишни години: Диян Стаматов – председател на Комисия по образование, култура, наука и културно многообразие към Столична община, Благородна Здравкова – заместник-кмет „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ в Столична община, както и изявените миналогодишни носители на „Златно перо“ Влади Ампов-Графа, Георги Стрезов, Светослав Иванов, Евтим Милошев, проф. Борислава Танева и Георги Черкин. Учредителят на приза Васил Димитров също участва в награждаването. Вечерта се превърна и в красив празник на детското изкуство, заради участието на децата от Вокална група „Бон-Бон“, Балетно студио „Джулия“, заедно с лауреати от Националния конкурс „Кантус Фирмус“: Перкусионно дуо Аглея Канева – Александър Вичев, Олга Дойкова (цигулка), Владимир Меранлиев (цигулка) и Борис Пенев (пиано). Водещи бяха оперната певица Гергана Николаева и журналистът от БНТ Симеон Иванов, а към тях се присъединяваха и младите артисти Йоана Иванова и Петър Милошев.
Изящната брошка „Златно перо“ е изработена от 24-каратово злато във формата на писец и всеки от 24-те наградени не скриваше вълнението си при получаването й. Излизайки на сцената, те споделяха своите думи в знак на признателност, изричани емоционално и с нескрито вълнение. Ето какво каза всеки от тях:
Актьорът Мариус Донкин: „Този празник някак си особено е мой, особено е наш. Празник на духа, празник на българската култура, на българската буква, на българския език – пазете ги, те са свещени! Пазете ги, да не губим идентичността си, пазете вярата си чрез тях, истината в себе си. И пазете България!“
Журналистът и радиоводещ Елена Розберг: „В свят, в който машината вече композира, пише, рисува, „Златно перо“ ни напомня, че човешкият творчески дух остава тайнство. В навечерието на 24 май с огромно вълнение и благодарност приемам тази награда. Очевидно вярата в свободния рокендрол дух все още е жива… Понякога информационният шум заглушава смисъла, а моралът и професионализмът са заплашени от бързината и сензацията. Да помним, че човешкото въображение и творчество е магия!“
Андрей Арнаудов от продуцентска компания „Междинна станция“ говори за „вярата, че трябва да живеем в една модерна България и че трябва да се чувстваме горди от това, че сме българи и че носим традициите и културата в своите гени, в своята кръв, в своето възпитание. Ние и двамата с Иван вярваме, че 24 май е най-големият ни празник – така че, благодаря много и се радвам, че получавам тази награда точно сега!“
Певицата Тони Димитрова: „Благодаря за оказаната чест, щастлива съм, че получавам „Златно перо“ и дано го заслужавам. Но знам, че най-много го заслужават всички мои автори: композитори, поети и музиканти. И Бургаският театър – на тях дължа всичко!“
Актьорът, композитор и певец Стефан Вълдобрев: „За мен е истинско вълнение това, което се случва. Тази награда е много красива и всички вие тук сте толкова одухотворени, толкова красиви и присъствието ми сред вас за мен е чест и привилегия… Трябва да признаем, че на тая малка територия, която е нашата прекрасна България, са измислени цели три азбуки: Вулфила, на него се приписва готската, след това на светите братя – Глаголицата, и след това Кирилицата, на техните ученици. Това е нещо изключително, толкова малко парченце земя, а да има толкова одухотвореност и смисъл. И ние продължаваме да го обитаваме и да сме едни работници на полето на културата и на изкуствата“. Той сподели за своя нов проект „Акустиката на България“, по време на който възнамерява да обиколи забележителни красиви места из България като манастири, крепости, пещери, църкви, тракийски светилища и римски руини – места, свързани с неговата биография, към които е пристрастен и които са го вдъхновявали – и да запише албум там, вместо в студио в София, „за да запечатаме енергията на тези места. Мисля, че тази награда ще ми подейства много, много вдъхновяващо за този проект!“
Йордан Димитров, автор и водещ на предаването „България от край до край“ по БНТ, сподели, че идеята на Стефан Вълдобрев за новия му проект много подхожда на „България от край до край“ и дори предложи някой от следващите епизоди на предаването да бъде заснет с неговите музиканти. „Много от вас са изключителни творци, гордея се, че мога да бъда тук на тази сцена и да получа награда във вашето присъствие, това наистина е огромна чест. А „България от край до край“ е именно вдъхновение. Опитваме се да откриваме хора, които да ни стоплят душите, да ни карат да се чувстваме горди от това, че сме част от този народ и от тази земя… Нека да бъде светлина нашият живот, особено в навечерието на този хубав празник!“ Той завърши с думите на една от своите героини: „Ако искате светлина, ще бъде светлина!“
Художникът Текла Алексиева: „Това малко перце е голяма чест за мен, защото аз съм получавала две или три награди, но само за рисуване. А това е за принос към културата и аз се задъхвам от вълнение, наистина. Благодаря!“
Журналистът и тв водещ Марина Цекова: „Благодаря от сърце за тази награда! От празниците, които празнуваме всички, 24 май за мен е най-любим“. Разказвайки история от детството си, свързана с подаръците за рождения ден на нейната майка, родена именно през месец май, тя сподели, че родителите й са в залата и това е първото събитие, на което те са заедно с нея. „Аз знам от колко много истински подаръци те са се лишили, за да мога аз да бъда на тази сцена – нека това „Златно перо“ бъде и за тях!“
Режисьорът Виктор Чучков-син: „Аз се притеснявам да говоря на сцена и вероятно затова съм избрал да стоя зад камерата. Имаше един много хубав филм с Ив Монтан от 1957 г. – „Възнаграждение за страха“ – и аз приемам това може би като възнаграждение за страха, а и възнаграждение за труда“. Режисьорът каза, че идва от снимки на свой документален филм, в който се опитва да разкаже за своите вдъхновители. „Тук е художникът Емил Стойчев – той е един от героите, а моите вдъхновители бяха Валери Петров, Зако Хеския, Людмил Стайков и всъщност тази награда е за тях.“
Детска вокална група „Бон-Бон“ (30-годишен юбилей) с ръководител Розина Караславова: „Много съм развълнувана и с благодарност приемем това „Злато перо“. Преди 30 години заедно с Виктория Финци, Ваня Иванова, с прекрасната музика на Борис Чакъров и Борислава Танева направихме „Бон-Бон“. И искам да споделя тази награда с две прекрасни дами, с които извървяхме този път – Яна Балева и Елизабет Нешева. Искам да споделя тази награда и с всички пораснали „бонбони“ и с всички родители, които следват мечтите на децата си. Нашето мото е: „Да водим, а не да следваме!“, каза Розина Караславова.
Художникът Емил Стойчев: „Идвам от тишината на своето ателие и бих искал да кажа, че в изкуството и по-специално в живописта, според мен, няма малки и големи народи. България е дала толкова много таланти, че на нас не ни остава нищо друго, освен да се радваме. Бих искал да кажа две думи и за моя характер, защото човек за да бъде добър, трябва да има и силен характер. И, ако има два пътя – единият по-къс, а другият по-дълъг – аз винаги поемам по по-дългия. Защото повече ще пътувам и повече неща ще разбера, а това е полезно за моя характер. Непрекъснато се катеря по стръмните висоти на съвършенството и ето ме тук сега. Честит празник!“
Фондация „Имам идея“ за фестивала „Киномания“ – наградата получиха Хермина Азарян, директор на „Киномания“ и Галена Райчева, директор на фондация „Имам идея“. Носителите си спомниха за големия принос на Владимир Трифонов (1973–2023), дългогодишният програматор на „Киномания“ и основател на фондация „Имам идея“, за неговата любов и отдаденост към киното. „Ние общо взето сме черноработници, прожекторите не ни осветяват и затова съм силно развълнувана“, призна Хермина Азарян. Тя благодари на НДК, които преди три години „се довериха на нашето предложение фондация „Имам идея“ да поеме организацията, реализацията и финансирането на фестивала в съдружие с НДК. Вярвам, че през тези години фестивалът се надгради“. Тя благодари и на публиката, като припомни, че догодина изданието ще бъде вече 40-о по ред, а фестивалът като „прозорец към световното кино“ продължава да изгражда добрия вкус. „Киномания“ отстоява показа на качествено кино през годините, което в последните три години се случва чрез фондацията „Имам идея“. Благодаря на всички, които стоят зад ценностите на „Киномания“ за хубаво и качествено кино“, подчерта Галена Райчева.
Журналистът и режисьор Димитър Стоянович, сценографът Никола Тороманов и актьорът Захари Бахаров не успяха да присъстват на церемонията, но изпратиха своите видео поздрави.
„Златно перо“ е едно събитие само по себе си, не просто награда, а отличие за много, много свестни хора, които са около нас и продължават да копаят сухата почва на родната култура. Не знам с какво съм заслужил тази награда, толкова по-свестни хора са я взимали, критериите ли са се занижили или аз съм направил нещо повече от обичайното, но при всички случаи – безкрайно благодаря. На добър час на всички и да не се отчайваме!“, каза Димитър Стоянович.
Никола Тороманов благодари за вниманието и привилегията: „Мисля, че във време доминирано от търговци, спекуланти и клоуни, споделяме една обща задача – търсенето и удържането на смисъла и вкуса“, а в своето видео Захари Бахаров каза: „Много благодаря за наградата. Не мога да дойда да си я взема, защото съм на сцената, но то вие и затова ми давате награда – за да съм на сцената. Страшно много съм ви благодарен!“
Поетът Иля Велчев също не успя да присъства на церемонията и неговото „Златно перо“ ще му бъде предадено по-късно лично.
Балетна школа „Маша Илиева“ (30-годишен юбилей) с ръководител Мария Илиева – наградата получиха младата балерина Риана Милотинова и Надежда Здравкова, дългогодишен балетен педагог. Тя благодари с вълнение и обяви, че 30-годишнината на школата ще бъде отбелязана с предстоящия спектакъл „Чудният свят на танца“ на 1 юни.
Диригентът Константин Добройков: „Щастлив съм за това признание, че го получавам на млада възраст! Няколко месеца вече си мисля за нещо много страшно: докато ние се занимаваме с изкуство и голяма част от нашата работа е да караме хората да се забавляват, в някои краища на света нещата не са толкова щастливи и приветливи. И това, което ми дава сила и ме успокоява е, че всъщност успяваме. Успяваме да накараме хората наистина да се чувстват добре и може би това е единственият повод да продължим напред с усмивка и глава нагоре. Да бъдем по-човечни, да караме хората да увеличават капацитета си за любов, за желание за живот! Надявам се всички тези послания да „поникнат“ много скоро в много по-големи мащаби в целия свят!“
Флейтистът проф. Георги Спасов: „Както всички, така и аз съм много развълнуван и много ме впечатли началото на церемонията“, сподели той за изпълнението на децата от вокална група „Бон-Бон“, които откриха церемонията с „Върви, народе възродени“, а след това изпяха и най-новата си песен „Да бъдеш добър“. „Аз се замислих върху това и си дадох сметка, че наистина да бъдеш добър никак не е лесно. Спомням си, че първата книга, която прочетох в живота си бе „Бъди добър до смърт“. И в навечерието на този прекрасен наш празник пожелавам на всички да бъдем по-добри! Благодаря за честта да притежавам тази изключително престижна награда. Без моите преподаватели, без моите безкрайно много ученици и студенти, без моите колеги… аз нямаше да бъда това, което съм днес“.
Поетът Матей Стоянов: „Много е хубаво! Така се вълнувам, че в един момент си помислих да не би да са ме подменили!“, призна той. „Сега си мисля, как понякога отдалечаваме личностите от себе си и като че ли Камбаната на Невена Коканова ни подканя да видим хората като личности най-после. Благодаря ви за честта, която ми оказвате.“
Милена Добрева, диригент на вокалните групи „Фортисимо“ и „Морски песъчинки“: „Аз съм много щастлива на тази сцена и като един музикант, който от сърце вдъхновява възпитаниците си, с радост мога да кажа, че наистина печели сърцата на хората навсякъде по света. Благодаря на „Кантус Фирмус“ за това високо признание и се надявам, че с достойнство ще го носим и ще продължаваме да славим българската култура и българското изкуство“.
Писателят Георги Бърдаров: „Забелязал съм, че днес е много модерно да се оплакваме – колко ужасно и безнадеждно е времето, в което живеем, колко мрачно е всичко, и най-вече колко апокалиптично е бъдещето, особено за България. Аз съм на обратното мнение: аз смятам, че най-големият дефицит днес не е дефицитът на бъдеще, а на вяра в бъдещето и на вяра в България. Защото, когато говорим мрачно и негативно за България, не се замисляме какво послание даваме на прекрасните млади хора и не се замисляме, че това е тяхното бъдеще. И то ще бъде хубаво, деца, повярвайте ми!“ Георги Бърдаров отправи и един апел към тях: „Обичайте живота си, обичайте и времето, в което живеете, но най-вече обичайте България! А тя със сигурност има бъдеще – това ви го казвам като учен, като демограф“.
Списание „Лик“ – наградата получи главният редактор Георги Лозанов. „Наистина за нас тази награда е важна, защото списанието има дълга история и има митологичен период. Тези, които като мен са с бели коси си спомнят, че преди 1989 г. списанието беше един прозорец в информационната завеса, една възможност да се погледне към западната култура с нейните големи имена и процесите в нея, което по някакъв начин се промъкваше в иначе доста затворената българска публична среда по отношение на онзи свят. И затова е останало в съзнанието ни като една много важна културна привилегия. А сега, когато го възстановяваме, ние фактически се конкурираме със самите себе си, а това е най-трудната конкуренция. И е много рисковано дали хората, които помнят „Лик“ от онова време, сега ще разпознаят списанието, което правим в момента, като негов продължител. Именно затова, наградата „Златно перо“ за нас е доказателство, че има смисъл!“
Специалната награда на слушателите на радио Класик А получи Международният фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“, а отличието приеха създателите на фестивала Мила Павлова и Ясен Теодосиев. „За мен е чест и искам да благодаря от сърце на слушателите на прекрасното Радио Класик А, което от години излъчва записи от концертите и от фестивалната програма, а самата аз често гостувам там с много голямо удоволствие“. Тя припомни, че „вече 16 години и 30 издания представяме едни от най-добрите образци на българското и световното музикално изкуство, но заедно с това и повече от 1600 млади музиканти… Щастлива съм, че Балабановата къща се превърна в символ на малка България на световната културна карта!“
Като учредител на почетния знак, Васил Димитров оповести осъществяването на една нова идея – поставянето на специално изработена камбана в чест на незабравимата Невена Коканова (1938–2000), една от първите наградени с приза. „Тази година ние навършваме 30 години от първото издание на наградата „Златно перо“ и 30 г. от връчването на едно от първите „Златни пера“ на голямата българска актриса Невена Коканова. Академия „Златно перо“ поръча специална камбана в нейна чест и вчера (22 май) тя беше поставена на монумента „Камбаните“, за да може всеки един чрез нейния звън да се докосне до таланта на тази голяма българска актриса“.
Снимки: Петър Петров
Юбилейната 30-а церемония по награждаването с почетния знак „Златно перо“ бе подкрепена от Столичната община и се реализира като част от Календара на културните събития на Столична община за 2025 г.
