Софийската опера гостува в Истанбул с „Електра“ на Рихард Щраус

29 май 2025 г.

Тази вечер Софийската опера ще гостува в Културния център „Кемал Ататюрк“ в Истанбул. Трупата на първия ни оперен театър ще се представи с операта „Електра“ от Рихард Щраус в постановка на акад. Пламен Карталов. Гостуването е в рамките на XVI Фестивал за опера и балет в Истанбул, Турция, който се провежда от 10 май до 3 юни 2025 г.

Ролите се изпълняват от солистите: Лилия Кехайова – Електра, Цветана Бандаловска – Хризотемис, Гергана Русекова – Клитемнестра, Атанас Младенов – Орест, Даниел Острецов – Егист, както и Петър Бучков, Станислава Момекова, Диана Василева, Росен Ненчев, Стефан Владимиров, Силвана Пръвчева, Весела Янева, Виолета Радомирска, Александрина Стоянова-Андреева, Ина Петрова. На диригентския пулт пред Оркестъра на Софийската опера ще застане Евън-Алексис Крист. Сценографията е на Свен Йонке, костюмите са на Лео Кулаш, хореографията на Фреди Франдзути, а осветлението на Андрей Хайдиняк.

Акад. Пламен Карталов за „Електра“:

 „Режисурата на „Електра“ беше изградена като последователност от сцени в постоянно движение. Ритъмът ѝ напомня монтаж на филм. Публиката е въвлечена в динамична драма“, казва акад. Пламен Карталов, режисьор на постановката. „Той ни е предоставил всичко, за да можем да претворим въображението си – допълва режисьорът за музиката на композитора Рихард Щраус – С подходяща интерпретация и екипна работа всяко представление може да вдъхне нов живот на това безсмъртно произведение.“

Творбата на Рихард Щраус, вдъхновена от трагедията на Софокъл, съчетава теми като отмъщение и семейни връзки с уникалния музикален език на композитора и впечатляващото либрето на Хофманстал. Историята на Електра, дъщеря на Агамемнон и Клитемнестра, е една от седемте оцелели трагедии на Софокъл. Според мита, след като Агамемнон се връща от Троянската война, съпругата му го убива с помощта на любовника си Егист. Електра остава враг на майка си и очаква деня, когато брат ѝ Орест ще отмъсти. Когато Орест се завръща, той убива и майка им, и Егист.

Режисьорът подчертава: „Мотивите като отмъщение и вина все още отекват и днес. Електра не е само класическо произведение, но и предупреждение за съвременния човек. Желанието за отмъщение е нещо вечно присъщо на човешката природа. „Електра“ е вулканично силна опера. Сценичната ѝ версия изисква визуална интерпретация, която е като калейдоскоп – постоянно променяща се и заредена с напрежение.“

Преди една година с два спектакъла на „Тоска“ от Джакомо Пучини – в Анкара и Истанбул, Софийската опера беше поканена в програмата за отбелязване на 100-годишнината от основаването на Турската република. „Новата покана да гостуваме на Истанбулския фестивал за опера и балет показва, че музиката е най-лесният и бърз начин за сближаване на хората независимо къде се намират“ – каза Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет.

„Електра“ беше представена на международна сцена и през 2023 г. на един от най-престижните оперни фестивали в град Тегу, Южна Корея. Постановката получи Голямата награда и това бяха първите спектакли на тази опера в 75-годишната история на операта в Корея. „Направихте незабравимо впечатление на почитателите на операта“ – споделиха във възторжените си отзиви зрителите и специалистите.

Преди един месец, на 31-ия оперен фестивал в Бидгошч, Полша, публиката отново за първи път гледа „Електра“ в изпълнение на трупата на Софийската опера. „Не се случва често, дори на най-добрите оперни състави, да имат  шанса толкова силно да разтърсят  публиката. Така беше този път“ – написа Алисия Полевска.


Пълна информация за творбата, артистичния състав и постановката вижте на сайта на Софийска опера и балет!