Проф. Сава Димитров за филиала на НМА в Бургас: „Обществеността и кметът на града са в основата“
25 май 2026 г.
Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ откри свой филиал в Бургас и това е големия повод, по който ни гостува ректорът проф. Сава Димитров. Според него, в основата на това именно Бургас да е градът, припознал каузата за своя музикална академия, стоят активността на бургаската общественост и на кмета на града.
„Инициативата дойде от кмета г-н Николов, който преди повече от две години поиска среща с мен и основанието на тази среща беше именно неговото огромно желание – особено след разкриването на филиала на Художествената академия преди осем години и след започналата процедура по разкриването на филиал на НАТФИЗ в града. Както каза той: „Дошло е време да си поговорим и за третата национална академия!“, а и предложението му дойде някак си естествено към нас.“
Проф. Сава Димитров коментира, че това е била голямата цел на градоначалника Димитър Николов, а именно: „Да се затвори цикъла на образователните институции в сферата на изкуствата в Бургас.“
Разбира се, има и още една много съществена причина за разкриването на филиала – силният интерес от страна на младите хора в града. „Доказателство за това са многото вече зададени въпроси към нас, а и на място в региона има много музикални състави – както професионални, така и любителски, които по естествен начин ще бъдат захранени с местни кадри. Именно това е и основната мисия на г-н Николов – младите хора да останат в региона“, посочва ректорът. От друга страна, такава стъпка е в подкрепа на политиката на децентрализация, а и бързоразвиващият се град Бургас създава много добри условия за съществуването на подобен филиал, убеден е той.
Академията вече обяви първия прием на студенти за филиала в черноморския град: кандидатстудентските изпити ще се проведат на 27 и 28 юни 2026 г. в TriA Space Central Park (бул. „Даме Груев“ 2, Бургас), а възможностите за обучение са в следните специалности:
- Класическо пеене, Поп и джаз пеене, Фолклорно пеене, Класическа китара, Поп и джаз китара, Поп и джаз бас китара, Кавал, Гайда, Гъдулка, Тамбура, Балетно изкуство/балетна педагогика (задочна форма на обучение) и Фолклорна хореография (задочна форма на обучение).
„Наблегнали сме на онези специалности, към които в региона има изявен интерес, а и са традиционни по отношение на обучението, което ние даваме в нашата Музикална академия (…) Една доста сериозна палитра от специалности, които ще предложим в степен „бакалавър“. Надявам се, че след първите няколко години на прием ще добавим и магистърски програми, които ще бъдат специално създадени за региона.“
Проф. Сава Димитров изброява и някои от бъдещите преподаватели в различните специалности, като подчертава, че става дума за „изключителни имена на професионалисти“.
Датите за кандидатстудентския прием вече са посочени – 27 и 28 юни. „Постарали сме се кандидатстването да стане на място в град Бургас на адреса, който вече оборудваме, за да може процеса на обучение да започне още през месец септември. Разчитам, че чрез гласа на вашето радио ще достигнем до всички онези млади хора, които са решили да кандидатстват и да се образоват в бакалавърската степен с музика и ще направят това в новия филиал в Бургас!“
Академията в Бургас ще се помещава в център TriA Space Central Park (бул. „Даме Груев“ 2), който по думите на ректора е „един много съвременен обект с изключително качество на помещенията и разполага с всичко необходимо. Атмосферата в Бургас сега е много приповдигната и тук е мястото да благодаря на общинския съвет за бързата реакция!“ А междувременно, Бургас вече строи и специален нов кампус за студенти и преподаватели от трите висши училища по изкуствата, представени на територията на града: НМА, НХА и НАТФИЗ.
В края на миналата седмица Община Бургас връчи първите си награди за принос към висшето образование и академичната общност в града и сред отличените бе и ректорът на НМА „Проф. Панчо Владигеров“. „Официалната церемония „Академични хоризонти“ се проведе в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Специалната награда „Бургаският фар“ бе връчена на личности с изключителен принос за разширяването на академичната карта на Бургас. Отличени бяха проф. д-р Сава Димитров, както и ректорите на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ проф. д-р инж. Ивайло Копрев, и на Лесотехническия университет доц. д-р Христо Михайлов“, отбеляза Музикалната академия.
Още подробности за новоразкрития филиал, чуйте в цялото интервю на Радостина Узунова с проф. д-р Сава Димитров!
Интервю със Сава Димитров:
Юра Трошанова






