Олимпийските фанфари на Джон Уилямс от 1984 – 40 години по-късно

7 август 2024 г.

Преди 40 години на Олимпиадата в Лос Анджелис през лятото на 1984 г. се случват грандиозни събития в музикално отношение – Джон Уилямс дирижира своите току-що написани „Олимпийски фанфари и тема“, а „Рапсодия в синьо“ на Джордж Гершуин звучи на 84 рояла. На откриващата церемония в Мемориалния колизеум на Лос Анджелис от 28 юли 1984 г. великата творба на Гершуин е поверена на 84-ма пианисти, които свирят с оркестър. Но освен впечатляващия ефект, който предизвиква мащабното изпълнение, по този начин организаторите отбелязват и 60-годишнината от създаването на Рапсодията (композирана през 1924 г.). За поколения американци тази церемония остава дълбоко в съзнанието им с още едно незабравимо музикално преживяване – тържествените „Фанфари“ на Джон Уилямс. През 1984 г. след успеха на „Извънземното“ или започналите поредици „Междузвездни войни“ и „Индиана Джоунс“, той вече се е превърнал в любим филмов автор. Освен Гершуин и Уилямс, на церемонията по откриването звучи също и музика на американските композитори Филип Глас, Арон Копланд и др., свирят 120 тромпетисти, а общо ангажираните артисти в над тричасовия спектакъл са 18 000.

Дейвид Уолпър (1928–2010) е американският телевизионен и филмов продуцент, който стои зад пищните церемонии на Летните олимпийски игри преди 40 години в Лос Анджелис с бюджет от 7 милиона долара. Уолпър дори е награден за продуцентската си работа по откриването и закриването на игрите и през следващата 1985 г. е отличен с хуманитарната награда „Джийн Хершолт“ от Американската филмова академия.

Малко над 50-годишен, през 1984 г. Джон Уилямс е вече наложил се композитор в киното, когато приема поканата от Олимпийския комитет по организацията на игрите в Лос Анджелис да напише фанфарна музика за голямото спортно събитие. Задачата е трудна, защото американците са свикнали с Фанфарите от телевизионното отразяване на Олимпийските игри в САЩ от края на 60-те, които са написани от френско-американския композитор Лео Арно (1904–1991). Въпреки това, Уилямс приема предизвикателството и представя световната премиера на своите Фанфари малко преди началото на XXIII Олимпиада – на 12 юни 1984 г. той дирижира Boston Pops Orchestra в известната концертна зала Symphony Hall в Бостън.

„Човешкият дух, който се стреми да се самодоказва, е характерен и за музикантите и това, което те се опитват да постигат в своето симфонично усилие. Трудно е да опиша какво чувствам към спортистите и техните изяви, но без да прозвучи претенциозно, тяхната борба облагородява всички нас! И аз се надявам да съм изразил точно това в композицията си“, казва Джон Уилямс.

През последните четири десетилетия четирите Олимпийски фанфари се изпълняват редовно, аранжират се за различни състави, звучат в телевизионни предавания, ще ги чуете и на международни спортни състезания. А тази година Чикагският симфоничен оркестър изпрати американските атлети на Олимпиадата в Париж отново с любимата музика на Джон Уилямс, като публикува свой запис под неговата палка от март 2023 г. Насладете му се!

ВИЖТЕ ОЩЕ:


Юра Трошанова