Кой спечели Конкурса „Евровизия“ 2024 за млади музиканти?

20 август 2024 г.

Конкурсът „Евровизия“ за млади музиканти (Eurovision Young Musicians), който се състоя само преди няколко дни в Норвегия, беше спечелен от австрийския цигулар Леонхард Баумгартнер. Както съобщава Европейския съюз за радио и телевизия, надпреварата за млади класически изпълнители от Европа се проведе за 21-ви път и завърши в събота, на 17 август, в норвежкия град Бодьо, избран за Европейска столица на културата за 2024 г. Конкурсът „Евровизия“ за музиканти от сферата на класическата музика съществува от 1982 г., когато за първи път домакин на състезанието става Манчестър, Обединеното кралство. От тогава се провежда под формата на биенале и според регламента му, участниците могат да са на възраст между 12 и 21 години. Зад събитието тази година стои норвежкият телевизионен оператор NRK, чиято работа бе в сътрудничество с основния организатор – Европейския съюз за радио и телевизия (European Broadcasting Union), а самата Норвегия вече за втори път е домакин на конкурса.

Роденият във Виена през 2007 г. Леонхард Баумгартнер бе възнаграден за изпълнението си на Концерта за цигулка № 5 от Анри Виотан (първа част). Младият музикант свири на забележителен инструмент, изработен в Париж през 1854 г. от един от най-големите майстори-лютиери на XIX век – Жан-Батист Вийом. Второто място в Eurovision Young Musicians 2024 бе присъдено на Уго Сведберг (виолончело) от Швеция, а третото – на Фабиан Егер (флейта), отново от Германия. Представители на общо 11 държави се състезаваха на сцената на Young Musicians в Бодьо и те бяха от: Армения, Австрия, Белгия, Чехия, Франция, Германия, Норвегия, Полша, Сърбия, Швеция и Швейцария.

17-годишният Леонхард Баумгартнер е ученик на именитата Дора Шварцберг в Университета за музика и сценични изкуства във Виена и стипендиант на Международната музикална академия в Лихтенщайн. Още на 15-годишна възраст той дебютира с Виенския симфоничен оркестър в Концертхаус, Виена, след като става носител на наградата за талант на оркестровия ансамбъл. Сред поредицата призови места, които е завоювал в последните години, е и отличието Discovery (Откритие) на Международните награди за класическа музика (ICMA) през 2023 г.

Редица известни класически изпълнители свързваме днес с историята на „Евровизия“ за млади музиканти. Цигуларят Юлиан Рахлин е лауреат на конкурса още от 1988 г., а през 90-те години имената си вписват също виолончелистката Натали Клайн и прочутата Юлия Фишер. Немската цигуларка печели конкурса през 1995 г. и това полага началото на международната й кариера, а друг музикант, също от Германия, става първият лауреат – още в дебютното издание е отличен немският пианист Маркус Паулик. С течение на годините обаче, Австрия се налага като страната, която не само най-често е била домакин на надпреварата, но е дала и най-много лауреати. Нейни представители са печелили „класическата Евровизия“ през 1988, 1998, 2002, 2004, 2014, както и сега в настоящото издание за 2024 г.