В Световния ден на радиото – бърз поглед към историята

13 февруари 2025 г.

В Световния ден на радиото се обръщаме назад, за да припомним как и защо възниква идеята за подобно честване. 13 февруари е бил посочен като ден за официално ознаменуване, тъй като самата дата е важна, заради случилото се преди 79 години. На този ден през 1946 г. ООН изгражда цялата си концепция за радиото, като създава Радиото на ООН и започва излъчване. Идеята за официално отбелязване е свързана с ЮНЕСКО (Организацията за образование, наука и култура на ООН) и се заражда много по-късно, едва през 2010 г., когато първоначалното предложение идва от страна на Испанската радиоакадемия. Световният ден на радиото получава одобрението на държавите-членки на ЮНЕСКО през 2011 г., а година по-късно е приет и от Общото събрание на ООН с негово решение. Така от 2012 г. вече официално е обявен Световният ден на тази вдъхновяваща медия – живият свидетел на най-новата човешка история.  

„В световен мащаб радиото остава най-често използваната медия“, е констатацията към днешна дата, която правят от ЮНЕСКО, дори и в „епоха, белязана от шеметната скорост на технологичните иновации, когато една лъскава нова платформа бива бързо заменена от друга“. Добрата новина е, че радиото вече започва своя втори век живот и все още остава една от най-надеждните медии в нашия съвременен свят.

Метрополитън опера в Ню Йорк е сред първите оперни компании, които смело експериментират с новите за времето си технологии, които радиопредаванията предлагат. Изключителен момент е пионерското излъчване на изпълнение на великия Енрико Карузо от сцената на Метрополитън опера, състояло се на 13 януари 1910 г. С програма, включваща арии от „Палячи“ на Леонкавало и „Селска чест“ на Маскани, това събитие е признато като първото излъчване на класическа музика по радиото. Операта „Бохеми” от Пучини пък е една от първите цели оперни творби, предавани по радиото през 1923 г. и се оценява като истински крайъгълен камък в историята на класическата музика и радиоразпръскването.

Но не само американските опити обвързват зараждането на радиото с оперното изкуство. Сред първите експерименти за обществено радиопредаване в Европа е едно събитие в Белгия през март 1914 г., своеборазен радиоконцерт с тенорови арии от опери на Пучини, Верди и Вагнер, но звучащи от грамофонна плоча…

Появата на радиото в началото на 20 век действително осъществява революция в начина, по който хората са възприемали музиката. А днес, когато буквално с мигновен достъп чрез различни стрийминг платформи и дигитални излъчвания достигаме до музиката, вероятно е твърде лесно да забравим пионерските стъпки, на които се гради всичко.

Всяка година Световният ден на радиото е белязан от различен тематичен фокус, а 13 февруари 2025 г. е посветен на темата за климатичните промени. Формулирана като „Радиото и изменението на климата“, инициативата идва в подкрепа на радиостанциите, които отразяват този глобален проблем, чиито последици стават все по-видими и драматични.