За 100-годишнината на Дитрих Фишер-Дискау излиза мащабна звукозаписна колекция
27 май 2025 г.
По повод 100-годишнината на Дитрих Фишер-Дискау (1925–2012) Warner Classics издава мащабна колекция с неговите записи като песенен изпълнител – най-характерното амплоа на прочутия немски баритон. Роден на 28 май 1925 г. в Берлин, той остана в историята като един от най-влиятелните певци на ХХ век, който записваше за HMV, EMI Electrola, Teldec и Erato. Изданието е първо и включва изпълнения от архива на изброените звукозаписни компании, като показва развитието на неговото изкуство и глас през почти половин век – от 1951 до 1992 г.
Акцентът не случайно е върху песенния репертоар, тъй като именно това бе една от най-силните страни в неговия талант на интерпретатор. Колекцията съдържа 79 компактдиска и съвсем не е случаен фактът, че изобщо е възможно да бъде издадена в такъв голям мащаб – Дитрих Фишер-Дискау имаше привилегията да бъде един от най-записваните артисти. Наследството му в звукозаписа дори създаде еталон за определени образци, към които и до ден днешен се обръща може би всеки певец.
„Неуморният му стремеж да възроди жанра е очевиден във впечатляващия обхват на неговия репертоар, от Шуберт до Шьонберг, воден от безгранично любопитство, което внася нови измерения в певческото изкуство“, е написал издателят.
В колекцията има камерни записи, в които певецът е акомпаниран от пианистите Джералд Мур и Даниел Баренбойм, с които направи едни от най-стойностните си интерпретации. В специфичния жанр на немската песен (Lied), например, прочутите вокални цикли на Шуберт с големия британски акомпанятор Джералд Мур са представени в повече от едно издания: „Хубавата мелничарка“ със записите от 1951 и 1961 г., а „Зимен път“ – от 1955 и 1962 г. Други акомпанятори на Фишер-Дискау през годините са били също Святослав Рихтер, немските пианисти Херта Клуст и Хартмут Хьол, а също и диригента Волфганг Савалиш. Има и записи, които регистрират сътрудничества с още много знаменити музиканти, като сопраното Елизабет Шварцкопф, цигуларят Йехуди Менухин, диригентът Вилхелм Фуртвенглер и пр. В песенния репертоар с оркестър присъстват състави като Оркестър Филхармония или Лондонския симфоничен оркестър, с които певецът е работил върху Малеровите „Песен за земята“ и „Чудният рог на момчето“. Предвид обхванатия период от няколко десетилетия, списъкът на записания репертоар и участващите в него музиканти е огромен.
Авторитетното британско списание Gramophone пише: „…никой със сигурност не би могъл да предскаже, че певецът ще се превърне в толкова изумителен феномен с колосално постижение в звукозаписа, ненадминато досега и малко вероятно да бъде повторено в бъдеще“.