Софийски музикални седмици: от големи оркестрови произведения до камерни бутикови концерти

Интервю с Момчил Георгиев, директор на фестивала

19 май 2026 г.

В наверечието сме на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“ – едно от най-старите и престижни музикални събития в страната, което тази година ще се проведе за 57-ми път. От 24 май до 12 юли и през есента между 15 септември и 10 октомври фестивалът ще предложи общо около 90 събития и над 75 концерта, под мотото „Произведено в България 2“. Откриването е на 24 май с концерт, на който ще звучат гласове от Школата на Райна Кабаиванска, под съпровода на Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров. Ето какво каза в интервю за Радио Класик А директорът на фестивала Момчил Георгиев:

„За втора година призоваваме в България изтъкнати български музиканти, а също и по-млади изпълнители, които имат кариера на Запад и на Изток. Оказа се, че това е един формат, който е много интересен, включително и защото някои от тях се срещат за първи път на софийска сцена. В това е смисълът! И тъй като фестивалът е място да срещи още от самото си създаване, ние стимулираме тези колаборации. На 24 май откриваме със Софийската филхармония под диригентството на Найден Тодоров и с млади възпитаници на Райна Кабаиванска, но и вече утвърдени по световните сцени – Александра Михайлова, Джузепе Инфантино и Витория Йео.“

Българските музиканти с международна кариера се завръщат на родна сцена. Сред тях са: Албена Данилова със солов рецитал, който ще бъде записан и на компактдиск, Александър и Константин Владигерови, Сашо Сомов, Росен Гергов, Лора Маркова, Максим Цеков, Милен Киров, Симеон Гошев, Славина Железова и много други. Особено внимание директорът на фестивала отделя на срещите между артисти, които никога досега не са свирили заедно в България:

Например, Алек Аведисян от Инсбрук и Дориана Чакърова, която има страхотна кариера в Германия с много записи, се събират за първи път на софийската сцена. Ето това е смисълът. Тъй като фестивалът е място за срещи още от самото си създаване, ние стимулираме колаборациите между артисти, които ще работят заедно за първи път“, подчертава Георгиев.

Фестивалът продължава и традицията да представя български композитори, живеещи в чужбина, нови произведения и световни премиери. Тазгодишното издание ще отдаде почит на впечатляващ брой български композитори и музикални институции, а Момчил Георгиев отбелязва: „Тази година е пребогата на годишнини на български композитори“. Сред тях са:

  • 130 години от рождението на Петко Стайнов
  • 125 години на Димитър Ненов
  • 100 години на Андре Букурещлиев и Васко Абаджиев
  • 90 години на Кюркчийски
  • 80 години на Стефан Илиев и Милко Коларов
  • юбилеи на Любо Денев, Ангел Котев, Емил Ханджиев и Цветан Добрев

Ще бъдат отбелязани и значими годишнини на хорови формации като 60 г. Софийски камерен хор „Васил Арнаудов”, както и международни юбилеи – 250 г. Ернст Теодор Амадеус Хофман, 200 г. Карл Мария фон Вебер и 150 г. Мануел де Файя.

Ще има световни премиери и премиери за България. „За първи път у нас ще звучат произведения на Алма Малер, Ева Фабианска-Желинска, Пауло Коста Лима“, разказва Георгиев, а сред акцентите са и неизпълнявани досега творби от Красимир Кюркчийски, Петър Петров и Драгомир Йосифов. Особено любопитен акцент е свързан с Васко Абаджиев: „Отбелязваме 100 години от рождението на Васко Абаджиев, който е почти непознат като композитор. В два концерта ще звучи негова музика.“

За първи път ще гостуват: Китайската национална опера с „Турандот“ от Пучини, както и световноизвестните диригенти Кирил Петренко и Кристоф Ешенбах като гости на Софийската филхармония – основен домакин и съорганизатор на фестивала.

Сред специалните събития са още: майсторски класове на международни артисти, вокални рецитали, камерни и симфонични програми, хорови концерти, представяния на книги и компактдискове. А тази година артисти във фокус са: пианистката Надежда Цанова, кларинетистът Росен Идеалов и виолончелистът Атанас Кръстев.

Дървените духови инструменти са във фокус тази година“, казва още Георгиев и посочва, че ще бъдат представени редки за концертния живот инструменти като фагот и обой в специални рецитали и камерни програми.

МФ Софийски музикални седмици 2026 ще завърши с мащабна програма от Рихард Щраус, изпълнена от фестивалния оркестър. В ядрото на този оркестър са най-добрите музиканти от Врачанската симфониета.

„Има всичко – от големи оркестрови произведения до камерни бутикови концерти. Не пропускайте новите български произведения, бъдещите звезди и прекрасните инструменталисти, гостуващите българи и чужденци. Всеки концерт има своя идея, своя червена нишка и собствено лице.“

Именно това разнообразие остава една от най-силните характеристики на „Софийски музикални седмици“, подчертава Момчил Георгиев за фестивала, който повече от половин век изгражда мостове между поколения, държави, стилове и музикални идеи.

Цялото интервю на Радостина Узунова с Момчил Георгиев може да чуете в звуковия файл!

Интервю с Момчил Георгиев:


Създаден през 1970 година, фестивалът „Софийски музикални седмици“ е сред най-значимите форуми за класическа музика в България и на Балканите. През десетилетията той се утвърждава като сцена за премиери, международни гостувания, срещи между поколения музиканти и представяне на българското музикално творчество пред света. Още от своето начало фестивалът има мисията да съчетава традицията и съвременността, да пази класическото наследство и едновременно с това да стимулира новата музика, младите изпълнители и международния културен обмен. През годините на сцените на „Софийски музикални седмици“ са гостували световни диригенти, солисти, оркестри и камерни ансамбли, а фестивалът остава едно от най-важните културни събития в календара на столицата.