Национална младежка филхармония – защо не?

Интервю със Столина Добрева, директор на НМУ „Любомир Пипков“

22 май 2026 г.

Предстои да се роди един нов оркестър – Национална младежка филхармония. На една сцена ще има представители на седем училища, десетки млади изпълнители и една обща мечта: бъдещето на българското музикално изкуство. Проектът е вдъхновен от спонтанната идея на Столина Добрева, директор на НМУ „Любомир Пипков“ – София, да обедини изявени възпитаници на училищата по изкуствата към Министерството на културата. Тази идея ще намери място за реализация съвсем скоро – в Европейския музикален фестивал с концерт на 7 юли в Централния военен клуб.

Искам изключително много да благодаря на „Кантус Фирмус“ за подадената ръка за пореден път. За това, че повярваха в идеята и без никакви колебания се съгласиха концертът да бъде включен в програмата на фестивала“, споделя Столина Добрева. В интервю за Радио Класик А тя разказва как започва всичко: „Идеята се роди може би преди около година и беше следствие от това, че по-рано основахме Сдружение на училищата по изкуствата и културата“. Обединението включва всички 23 училища по изкуства и култура към Министерството на културата – музикални училища, художествени гимназии, учебни заведения по приложни изкуства, сценични изкуства и др.

„Когато музикантите се срещнем, винаги говорим какво можем да направим заедно, как да популяризираме нашите училища и как да представим всичко, което се случва там, защото се случват изключително много неща. И на една от срещите с колегите, аз си казах: защо пък да не направим такъв оркестър?

Тази практика е позната и опитът от предишни години днес би бил от полза. „Знам от по-опитните колеги – директори, че нещо подобно е съществувало преди повече от 30 години, когато е бил сформиран такъв оркестър от училищата. И до днес те говорят с много хубави спомени и топли чувства за това!“, допълва тя.

Съставът на бъдещата Национална младежка филхармония

Идеята предполага от всяко училище да участват по няколко музиканти, тъй като във всички училища, където се изучават класически музикални инструменти, съществуват и оркестри. „Около 60 процента от оркестъра ще бъдат млади музиканти от училищата в цялата страна – от Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Русе и Плевен, а останалата част ще бъде от Националното музикално училище“, обяснява г-жа Добрева. Първоначално диригентът Славил Димитров, който от години ръководи Младежка филхармония „София“, ще поеме първите концерти. А след това, „тъй като смятаме това да бъде устойчив проект и да продължи във времето, ще поканим и диригентите на оркестрите от останалите училища в страната“.

Те много искат да дойдат да свирят“, уверява Столина Добрева, когато става дума за желаещите да се включат в новия състав. Директорите на различните училища от цяла България приемат с охота предложението и бързо организират възпитаниците си. „Тъй като непрекъснато комуникираме и чрез сдружението, започнах да получавам въпроси: „Може ли и това дете? А може ли и това?” Когато разказахме на нашите ученици какво предстои и започнахме да споменаваме кои техни колеги от страната ще участват, реакцията беше: „О, ние сме свирили заедно, познаваме се, те са много добри. Ще стане чудесен оркестър!“, разкрива тя. Оркестърът има амбицията да покрие стандарта за един симфоничен оркестър – т.е. между 60 и 75 оркестранти.

Организация и първи концерт

В началото на месец юли се очаква изпълнителите от цялата страната да пристигнат в София. Ще бъдат настанени в общежитие „Млад виртуоз“ към Националното музикално училище „Любомир Пипков“ – базата, която позволява да се осъществи самия проект. Ще започнат и репетициите, които ще се провеждат в концертната зала на училището, а на 7 юли предстои и първият концерт – в афиша на Европейския музикален фестивал. Ангажиментите обаче не свършват с това, защото още на следващия ден младежите ще се отправят към друг град. „Групата ще отпътува за Велико Търново, където като съпътстващо събитие на „Сцена на вековете“ ще има още един концерт в Летния театър“. Предвидени са и други два концерта в Бургас и Приморско, благодарение на директора на НУМСИ „Панчо Владигеров“ в Бургас. „Програмата е натоварена, организацията наистина не е лесна…, но с общи усилия ще се справим!“

Репертоарът

„Въведение и танц“ към операта „Момчил“ от Любомир Пипков, „Рапсодия Вардар“ от Панчо Владигеров, „Херувимска песен“ от Добри Христов, „Рапсодия“ от Веселин Стоянов, както и произведение от Панайот Пипков.

„Когато решихме да осъществим тази идея, разговаряхме с маестро Славил Димитров. Негово беше предложението в първия концерт да изпълним произведения от патроните на училищата по изкуствата, тъй като знаете, че част от тях са композитори. За да допълним концертната програма, тъй като патроните на училищата в Стара Загора и Пловдив не са композитори, програмата ще бъде завършена със „Симфонична сюита Тракийски танци“ от Петко Стайнов“, обяснява г-жа Столина Добрева и добавя: „Макар че празникът вече ще е отминал, ще изпълним и „Върви, народе възродени!“

На 24 май НМУ „Любомир Пипков“ ще се включи в най-различни празнични събития в столицата. В програмата пред Народната библиотека ще участват хоровите състави, а друга част от учениците ще се присъединят към програмата на Министерството на образованието и науката пред Народния театър, което е традиция за тях. Само няколко дни по-късно младежите ще имат следващо участие – в честването на 75-годишнината на Националното училище за танцово изкуство на 1 юни в Зала 1 на НДК.

Каква е равносметката за отминалата учебна година и какво още разказа Столина Добрева пред Радостина Узунова, чуйте в цялото интервю!

Интервю със Столина Добрева:


Проектът „Сподели КласикА“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Критика 2025“