Джулиан Тревелиян, когото очакваме в „Лауреатите“, бе награден на Конкурса Лийдс

25 септември 2024 г.

Един истински лауреат – младият британски пианист Джулиан Тревелиян, когото очакваме през октомври в България за концерт и майсторски клас в проекта „Лауреатите“, записа в биографията си още една победа. Той бе награден на известния Международен конкурс за пианисти в английския град Лийдс, чието 21-во издание завърши миналата събота, на 21 септември. За Тревелиян се заговори още през 2021 г., когато успя да извоюва важни позиции в Конкурса „Геза Анда“ в Цюрих – там той достигна до цели три признания: втора награда, приза на публиката и отличието „Моцарт“. А най-новият му успех го застигна буквално преди няколко дни в Лийдс, където се оказа единственият британски финалист на конкурса и завърши участието си с пета награда.

До голяма степен явяването на това състезание за него се оказва инфарктно, заради по-късния момент на включването му. Участвайки в предварителните кръгове, музикантът не постига желания резултат, но пък съдбата му отрежда друго. „Преди две седмици, когато е на меден месец във Франция, получава имейл, в който се казва, че друг състезател е отпаднал поради проблеми с визата – и дали би могъл той да заеме неговото място?“, пише BBC News в статия, озаглавена „Записан в последния момент участник, стига до финала на клавирен конкурс“. „Не бях докосвал пианото от няколко седмици“, признава пианистът и пояснява, че е имал едва две седмици, за да се подготви за програма от четири часа. „Но се чувствам прекрасно, че съм тук!“, възкликва той по време на конкурса.

25-годишният Тревелиян успява да се справи с конкуренцията на 60 други изпълнители, за да стигне до най-важната фаза – големия финал. Отредена му е петата награда, а BBC пише още, че за Тревелиян това е било „шанс да свири пред публиката у дома“ и че той е приел риска да се провали, защото при толкова кратко време за подготовка, едва ли би могъл да спечели една от най-престижните класически награди. „Аз наистина не мислех, че дори ще стигна до полуфинал, камо ли да имам шанс за награда!“, споделя той. А голямото му обяснение в любов към тоновото изкуство звучи така: „За мен музиката е да докосваш сърцата на хората. Както е казал Бетовен, единствените грешни ноти са тези, които са изсвирени без чувство“.

Провеждана през три години още от 1963 г., клавирната надпревара в Лийдс за изпълнители под 30-годишна възраст е позната като една от най-реномираните в света на пианизма. Лауреати са ставали все имена, пред които отдавна се прекланяме и е достатъчно да бъдат споменати само две от тях – Раду Лупу, спечелил конкурса през 1969 г. и Мъри Перая, големият победител от 1972 г., който много по-късно каза: „Лийдс има специално място в сърцето ми“, когато стана патрон на състезанието.

Тази година първото място бе завоювано от канадския пианист Джейдън Айзък-Дзърко, връстник на Тревелиян, който изсвири на финала Концерта за пиано и оркестър № 2 на Брамс, съпровождан от Кралския филхармоничен оркестър на Ливърпул с диригент Доминго Хиндоян, съпругът на българската оперна прима Соня Йончева. А за Джулиан Тревелиян да се яви на този конкурс е било „сбъдната мечта“, както самият той признава пред ВВС. „Винаги е бил един от любимите ми“, казва музикантът за Третия клавирен концерт на Барток – творбата, с която се представи на финала, отново в акомпанимента на Кралската филхармония на Ливърпул. „Баща ми ми даде партитурата, когато бях на осем и каза: „Надявам се един ден да я изсвириш“ и оттогава аз мисля за това… Така че, когато ми бяха дадени само няколко седмици, за да се подготвя за Лийдс, това беше очевидният избор!“

Джулиан Тревелиян е не само пианист, но също цигулар, виолист и музиколог. Има множество интереси извън музиката, включително и към природните науки, за което бе разказал пред българската аудитория още през 2022 г., дебютирайки тук с Оркестъра на Класик ФМ/Оркестър „Кантус Фирмус“: „Исках да стана геолог… И докато учех, свирех за забавление. След това, след като завърших, спечелих конкурс във Франция, започнах да изнасям концерти и открих, че мога да бъда професионален музикант… Аз все още се интересувам от геология, но това е „втората цигулка“ в моята музика към момента“. Пианистът дори е изпълнявал „Севдана“ на Георги Златев-Черкин (на цигулка), харесва клавирните концерти на Панчо Владигеров, които открива благодарение на записите на големия наш пианист Людмил Ангелов, който го покани в София на фестивала „Пиано Екстраваганца“ през 2021 г. А френската столица е градът, където кариерата му процъфтява – учи пиано в Париж в École Normale de Musique при Рена Шерешевская (подготвила в последните години именити френски пианисти като Александър Канторов и Люка Дебарг), при която остава като неин асистент. Обучавал се е и по дирижиране, композира и ръководи ансамбъл за съвременна музика, привлечен е от старинните инструменти и от китайската музика. Едва 16-годишен завоюва Deuxieme Grand Prix (при неприсъдена първа награда) през 2015 г. и записва името си като най-младият лауреат в историята на конкурса „Маргарита Лонг – Жак Тибо“ в Париж. Говори четири езика свободно и почти се справя с „предизвикателството да чете на кирилица“, по неговите собствени думи.

Джулиан Тревелиян предстои да пристигне съвсем скоро у нас, защото в средата на октомври София ще го посрещне за проекта „Лауреатите“: майсторски клас по камерна музика на 13 октомври в НМУ „Л. Пипков“ и два дни по-късно – концерт с българския цигулар от Австрия Максим Цеков в Камерна зала „България“ на 15 октомври 2024 г. Не пропускайте срещата с един истински лауреат!


Юра Трошанова